Domů

Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449 
Školní rok 2019/2020

 

Úspěchy našich studentů

Středoškolák roku 2019

Martin Žihlo finalistou soutěže Středoškolák roku 2019

Martin Žihlo (G3.A) se umístil mezi 68 finalisty soutěže Středoškolák roku 2019. V konkurenci více než 160 středoškoláků z celé země se probojoval mezi úzkou skupinu finalistů a v posledním červnovém týdnu si v Praze převzal čestné vyznamenání za svoji práci. Gratulujeme nejenom Martinovi, ale i dalším našim aktivním a úspěšným žákům, kteří reprezentují nejenom naši školu, ale celý region.

Mgr. Petr Harbich, zástupce ředitele pověřený řízením školy


Olympiáda

Úspěchy v XXV. ročníku Olympiády dětí a mládeže regionu Pardubice

V pondělí 17. 6. 2019 proběhlo v sále Jana Kašpara na Krajském úřadě v Pardubicích slavnostní vyhlášení výsledků XXV. Regionální olympiády dětí a mládeže základních a středních škol. Naše gymnázium obsadilo v kategorii dívek 2. místo a v kategorii chlapců místo 3. z celkového počtu 16 středních škol. Denisa Špániková a Petr Kovárník převzali z rukou náměstka primátora Jakuba Rychteckého poháry a diplomy.
Děkujeme všem našim reprezentantům, kteří se podíleli na zisku cenných bodů a skvělém celkovém úspěchu!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


SOČ 2018/2019

Skvělé úspěchy v celostátním kole SOČ

Třetí červnový víkend se nesl ve znamení národního kola 41. ročníku soutěže SOČ, které se konalo v Opavě a kde své vědecké práce prezentovali studenti středních škol nejen z celé České republiky, ale také ze Slovenska nebo Číny. Já jsem ve finále bojovala se svým dlouhodobým projektem „Vliv terroiru na analytické a senzorické parametry vína“ a Tomáš Dědek z G4.A obhajoval svou práci na téma „Výzkum nových postupů pro zlepšení růstu rostlin v udržitelném zemědělství“. Program celého víkendu byl velmi nabitý. V pátek jsme se zúčastnili slavnostního zahájení a ve večerních hodinách jsme dolaďovali poslední detaily našich prezentací. Samotné obhajoby vyplnily sobotní program. Každý předvedl svou práci ve formě prezentace i posteru před odbornou komisí. Večerní program se nesl ve znamení humoru, kdy jsme měli možnost zhlédnout show Simony Babčákové. V neděli dopoledne jsme si každý vybrali z nabídky exkurzí. Škála byla velmi pestrá, a na své si tedy přišel opravdu každý. Všichni už ale napjatě očekávali odpoledne, kdy proběhlo vyhlášení celé soutěže. Domů jsem si se svým projektem nakonec odvezla krásné 7. místo a Tomáš taktéž skvělé místo 9. V tuto chvíli se za celou soutěží ohlížíme s velkou radostí, mnoha zkušenostmi i zážitky a děkujeme za podporu především naší garantce RNDr. Květě Sýkorové.

Natálie Šafářová, G3. A


Frisbee

Celostátní finále středoškolské ligy ve frisbee

Letošní ročník v ultimate frisbee nám opět ukázal, že naše škola dokáže konkurovat středním školám v celé České republice. Kvalifikací proplul náš tým velmi dobře, jelikož na dvou kvalifikacích v Hradci Králové a v Brně jsme se umístili na krásném 3. místě. Díky těmto parádním výkonům jsme si zajistili účast v republikovém finále středních škol, které se konalo v Praze. Naše vystoupení ve finále nezačalo dobře, ale postupně se naše hra lepšila a nakonec nám náš výkon vynesl velmi hezké 10. místo. Děkujeme všem za vzornou reprezentaci školy a těšíme se na další ročník.

Filip Voříšek, Zdeněk Perný a Daniel Čečko (G4.B)


Orientační běh

Úspěch našich orientačních běžců na RODM

Družstva dívek a chlapců se jako každoročně zúčastnila okresního a zároveň i krajského finále přeboru škol v orientačním běhu v rámci XXV. Regionální olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice. Jako centrum pořadatel zvolil hřiště ZŠ Dubina s přilehlým Studáneckým lesem. Obě naše družstva ve složení Barbora Štíková (G3.B), Nikol Eichlerová (G3.B), Viktorie Chrapanová (G2.C), Bára Pušová (G1.C), Terezie Starková (G1.A), Patrik Novák (G3.B), Lukáš Novotný (G3.B), Filip Licek (G3.B), Dalibor Havlíček (G3.B) a Martin Žihlo (G3.A) si vedla znamenitě – v celkovém hodnocení škol obsadila třetí místa.
Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


UK Praha

Za elektronovým mikroskopem na UK Praha

Dne 29. května 2019, jsme se jako skupina 9 studentů vydali na Univerzitu Karlovu, kde jsme měli možnost pracovat se skenovacím elektronovým mikroskopem. Každý z nás si vyzkoušel vyfotit určitý objekt, který byl v tomto zařízení umístěn. Díky Petru Juračkovi, který vedl naše praktika, jsem se dozvěděli i zajímavé informace o různých druzích hmyzu a měkkýšů. Například jsme měli možnost prozkoumat fyzikální plíce broučka Rákosníčka, složení ulity šneka zahradního a fotonický krystal na křídlech motýlů, jež je zodpovědný za jejich zbarvení křídel. Naučili jsme se, že nemůžete vložit do mikroskopu jen tak nějakou věc. Nejdříve musí dojít k vysušení a pozlacení preparátu, díky kterému jsme později schopni pozorovat detaily o velikostech mikrometrů. Při tomto procesu jsme měli možnost vidět v laboratoři i argonovou plazmu a druhý, tentokrát transmisní elektronový mikroskop. Tímto bychom chtěli poděkovat za tuto přínosnou akci, při které jsme se naučili spoustu nových věcí, které pro nás, jako budoucí studenty biologie, budou velmi užitečné. Také děkujeme Ing. Alexandru Prokopovi, který se nás v Praze ujal a paní učitelce Sýkorové, která tuto zkušenost zajistila.

Anna Košková, Viktorie Tlustošová G3.B


ANJ

Celostátní soutěž v anglickém jazyce

V úterý 28. 5. 2019 se konalo v Praze celostátní kolo soutěže v anglickém jazyce, kterého se účastnilo 14 vítězů krajských kol v kategorii III. A. Po náročném písemném testu a ústním pohovoru obsadila Tereza Zierisová, studentka druhého ročníku naší školy, skvělé 8. místo v soutěži. Gratulujeme k úspěchu, děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho zábavy s anglickým jazykem!

Mgr. Michaela Plhová, sekce ANJ


Středoškolák roku

Úspěch v soutěži Středoškolák roku 2019

Je mně potěšením pogratulovat MARTINU ŽIHLOVI, G 3.A, k umístění mezi TOP 65 nejaktivnějšími středoškoláky v soutěži Středoškolák roku 2019! Martin vyhrál účast na vzdělávací Akademii a Galavečeru soutěže Středoškolák roku 2019.
A co to vlastně ta Akademie je? Jedná se o dvoudenní vzdělávací akci, pro 65 finalistů soutěže Středoškolák roku 2019 ve spolupráci se společností Microsoft v sídle této společnosti a na dalších místech v Praze ve dnech 24. – 25. června 2019. Pro finalisty je připraven bohatý program, mimo jiné setkání s ředitelem společnosti Microsoft Rudolfem Urbánkem, mezi hosty nebude chybět ani špičkový manažér Roman Cabálek či experti ze společnosti KPMG.

Mgr. Radka Klempířová, třídní učitelka


Geologická olympiáda

Vynikající 3. místo Pavla Trávníčka v celostátním kole Geologické olympiády!

Dne 7. května jsem se po vyhraném krajském kole zúčastnil celostátního kola Geologické olympiády na Masarykově univerzitě v Brně. Po slavnostním zahájení jsme dostali za úkol obejít 10 stanovišť s úkoly zaměřenými na obecnou geologii, mineralogii, petrologii a paleontologii. Nejdříve jsme měli určit málo známé nerosty a horniny, následoval test znalostí z obecné geologie, dále jsme určovali zkameněliny a jiné pozůstatky po činnosti vymřelých organismů. Nejtěžším úkolem však letos byly krystalové soustavy. Nakonec jsme opět dostali otázky na stáří hornin z geoparku Masarykovy univerzity. Po vyplnění úkolů jsme netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků. Přes silnou konkurenci jsem se probojoval na krásné třetí místo a postupuji do mezinárodního kola věd o Zemi, které se koná na konci prázdnin v městě Daegu v Jižní Koreji, kde budeme spolu s vítězi zeměpisné a astronomické olympiády soutěžit za tým České republiky.
Pavlovi moc blahopřejeme, děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy a přejeme šťastnou cestu do Jižní Koreje!

Mgr. Jan Váňa, garant soutěže


Dějepisná soutěž

Postup do finále Dějepisné soutěže studentů gymnázií!

Naše gymnázium každoročně hostí krajské kolo Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR. Z Pardubického kraje se zúčastnilo 7 tříčlenných týmů. Letošní ročník zakončuje celý soutěžní cyklus, je zaměřen na nedávné dějiny, období let 1978–1992. Všechny týmy musely prokázat hluboké znalosti daného tématu. Trojici z našeho gymnázia (Petr Kubant, Tadeáš Tomiška, a Václav Koreček) se podařilo velmi dobře zúročit nabyté vědomosti, obsadili 2. místo a už se chystají na listopadové finále v Chebu.
Děkujeme za vzornou reprezentaci!

Mgr. Johana Kalenská, garant soutěže


EVC

Tongue Twister Challenge

V pátek 10. 5. 2019 proběhlo v jazykové škole Evropské vzdělávací centrum předávání cen výherkyním soutěže Tongue Twister Challenge, ve které si soutěžící lámaly své jazyky v jazyce anglickém:-). Absolutní vítězkou soutěže se stala studentka našeho gymnázia Magdaléna Malířová z G4.C. Kromě diplomu si odnesla hodnotné ceny, a to Cambridge zkoušku zdarma, headphones BEATS, gramatickou příručku Advanced Grammar in Use, Pop-Socket, USB, knížku Graded reader (úroveň C1).
Majdě gratulujeme k úspěchu a přejeme hodně sil k maturitní zkoušce.

Mgr. Dita Saxová, sekce ANJ


Frisbee

Celorepublikové finále v ultimate frisbee s naší účastí

Z celkového počtu 48 středních škol si naše gymnázium i v letošním školním roce zajistilo postup na základě výsledků z podzimních a jarních kvalifikací do republikového finále Středoškolské ligy v ultimate frisbee. 16 nejlepších týmů poměří své síly na konci května v areálu SK Aritmy Praha. Pro příznivce létajícího disku je v pátek po škole na našem hřišti k dispozici trenér i vybavení! Netřeba váhat, vítáni jste všichni ;-)

Mgr. Erika Macková, sekce TV


ISF

ISF World Schools Championship Athletics 2019

Celkem 32 zemí světa a 900 atletů ze středních škol se sejde 13. – 19. 5. 2019 v chorvatském Splitu k jedinečnému sportovnímu zážitku. Děvčata Gymnázia Mozartova si vybojovala jako nejlepší dívčí školní tým České republiky možnost se tohoto atletického klání zúčastnit. Součástí mezinárodních závodů International School Sport Federation je i kulturní a společenská část, kde se prezentují jednotlivé země a výpravy. Celý tým je připraven co nejlépe hájit české barvy a vzorně reprezentovat svůj Mozarťák.

Mgr. Erika Macková, sekce TV


SOČ

Naše účast v celostátním kole SOČ

Včera 9.5.2019 se na chrudimském gymnáziu konalo krajské kolo SOČ. Soutěžilo se v sedmnácti kategoriích a práce hodnotilo 34 odborníků. My jsme letos měli 5 želízek v ohni. Nejlépe si vedla Natálie Šafářová G3A : Význam rerroiru na senzoriku a analytiku vína. Svou kategorii vyhrála a postupuje do celostátního kola, které se bude konat v červnu v Opavě. Tomáš Dědek G4A s prací: Výzkum nových postupů pro zlepšení růstu rostlin v udržitelném zemědělství získal druhé místo a postup do licitace na celostátní kolo. Ale ani ostatní práce nezapadly. Ve svých kategoriích vybojovali stříbrná místa Pavel Křepelka G3A: Terorismus a jeho stopa v Pardubickém kraji, Žihlo Martin (G3A): Zobrazování Messierových objektů vzdáleného vesmíru, Žihlo Luděk (G3.A): ČS četnictvo na Pardubicku v letech 1918-1939.
Všem studentům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

RNDr. Květa Sýkorová, garant SOČ


Prezentiáda

Prezentiáda 2019

Tak jako každý rok, i letos se na naší škole uskutečnil krajský turnaj Prezentiády pro ZŠ (5. 4. 2019) a 11. 4 . 2019 pro SŠ. Jedná se o týmovou soutěž v projektové tvorbě a umění prezentovat pro dvou až tříčlenné týmy. Náš tým KUBAHONSMOZART ve složení: Anna Honsová a Petr Kubant /oba G2.A/ si vybral téma „Život není fér“. Originalita a kvalitní výkon posunuly tým na krásné druhé místo z devíti týmů, což na postup nestačilo. Moc děkuji za účast a blahopřeji ke zlepšení prezentačních dovedností. Už se těším a zvu všechny na příště.

Mgr. Tomáš Voltr, garant


Natálie

Natálie Šafářová nás úspěšně reprezentovala na mezinárodní soutěži v Moskvě

V rámci soutěže Amavet jsem na konci března se svým projektem „Vliv terroiru na analytické a senzorické parametry vína“ vybojovala postup na mezinárodní soutěž Vernadského v Moskvě, kam jsem začátkem dubna odletěla společně s českou výpravou. Své projekty jsme obhajovali na místní Akademii věd, kde probíhala celá soutěž. Každý projekt byl zařazen do příslušné sekce dle oboru. Vlastní prezentace probíhala v angličtině a byla hodnocena odbornou komisí. Součástí mého projektu byla i vinařská degustace, díky které Rusové, Němci, Maďaři i ostatní zahraniční delegace dostaly možnost ochutnat česká a moravská vína. Při návštěvě Moskvy jsme také samozřejmě navštívili místní dominanty. Většinu času jsme trávili s ruskými studenty, díky kterým jsme měli možnost poznat život v Rusku objektivněji a takřka na vlastní kůži. Mimo to jsme i skvěle procvičili své konverzační schopnosti v anglickém jazyce. Tato zkušenost pro mne byla velkou výzvou i odměnou a mnohé mne naučila. Jsem velmi ráda, že jsem dostala takovou příležitost.

Natálie Šafářová, G3.A


SOČ

Úspěchy v okresním kole SOČ

Dne 9. dubna proběhlo na Gymnáziu v Chrudimi okresního kolo Středoškolské odborné činnosti. Do krajského kola, které se bude konat opět v Chrudimi 9. května, se se svými pracemi podařilo postoupit Pavlu Křepelkovi (G3.A), Luďku Žihlovi (G3.A), Martinu Žihlovi (G3.A) a Tomáši Dědkovi (G4.A). Do krajského kola postoupila i Natálie Šafářová (G3.A), která se zúčastnila okresního kola v Trutnově. Jsme vděční za zkušenosti, jež jsme již v tomto kole získali, a těšíme se, že je využijeme v kole krajském.

Luděk Žihlo, G3.A


Amavet

2. místo Sylvy Neradové v národním kole EXPO SCIENCE AMAVET!

Ve dnech 4. a 5. dubna se na půdě Akademie věd ČR konalo národní kolo soutěže EXPO SCIENCE AMAVET, kam postoupili Sylva Neradová s projektem Fosfatázy Pho15p defosforylují 2- fosfoglykolát, Luděk Žihlo s projektem zabývajícím se četnictvem na Pardubicku v letech 1918 – 1939 a Martin Žihlo jak se svým vlastním projektem o zobrazování objektů vzdáleného vesmíru, tak s týmovým projektem pod záštitou UTesla z. s. zabývajícím se dálkovým průzkumem Země.
Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy.

RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěží Amavet a SOČ


DOX

Máš umělecké střevo?

Již od začátku školního roku se naše početná dívčí skupina z 2.B. v rámci výtvarné výchovy začala věnovat projektu Máš umělecké střevo? Společně s naší paní učitelkou Vladanou Hajnovou a sochařem Štěpánem Málkem jsme začali zpracovávat nápady na letošní téma Sběratelství. Po dlouhých přípravách jsme poté dne 11.4.2019 vyrazily do Centra současného umění DOX v Praze, kde se odehrávalo jedno ze tří semifinálových kol, při nichž tvůrčí týmy měly svá díla odprezentovat před odbornou porotou. Z 60 týmů bylo právě 25 postupujících do finále a o to více jsme byly nadšené, když jsme zjistily, že tři týmy z pěti z našeho gymnázia postupují. Opět se tedy s našimi projekty do pražského DOXU vydáme již 26.4.2019 a to právě na finále této soutěže. Závěrem je dobré říci, že jsme si celé dopoledne v nádherných a stylových prostorech DOXu velmi užily a těšíme se na další návštěvu.

Marie Ročková G2.B


FRJ olympiáda

Pavel Křepelka získal 2. místo v krajském kole Olympiády ve francouzském jazyce

Dne 2. 4. 2019 se na Gymnáziu Dašická v Pardubicích konalo krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naše gymnázium reprezentoval Pavel Křepelka ze třídy G3.A. Pavlovi se podařilo v konkurenci sedmi soutěžících obsadit 2. místo v kategorii B1. Moc blahopřejeme ke krásnému umístění a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Bravo! Félicitations!!!

Mgr. Hana Kusá za francouzskou sekci


ŠPJ olympiáda

Skvělé úspěchy v krajském kole Olympiády ve španělském jazyce

Ve středu 27. 3. 2019 proběhlo krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce v Domě dětí a mládeže BETA, kde jsme dosáhli historického hattricku. Potřetí v řadě jsme obsadili 1. místo v kategorii I. (do 3 let studia), tentokrát díky Jakubovi Marečkovi (G3.B). Na skvělém druhém místě se pak umístil Marek Vykydal (G3.B). V letošním roce máme však i premiéru, protože jsme obsadili 1. a 2. místo i v kategorii II. (nad 3 roky studia) zásluhou Terezy Švejdové (G4.C) a Magdalény Malířové (G4.C). Tereza a Jakub postupují do celostátní soutěže, která se bude konat v dubnu 2019 v Institutu Cervantes v Praze, a s radostí můžeme konstatovat, že je to již 4. rokem v řadě co naše škola reprezentuje Pardubický kraj. Upřímně všem blahopřeji a děkuji za skvělou reprezentaci naší školy.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová, sekce ŠPJ


 
ZEM

Letošní úspěšné tažení Zeměpisnou olympiádou skončilo před branami ústředního kola

Ve středu 20. března 2019 se náš student Kryštof Kacetl ze třídy G4.B zúčastnil krajského kola Zeměpisné olympiády. Na loňský stříbrný úspěch se mu podařilo navázat krásným bronzovým umístěním, přičemž za vítězem zaostal o pouhé dva body. O malý kousek mu tak utekla účast v ústředním kole. Rád bych touto cestou Kryštofovi poděkoval za celé čtyři roky, kdy vzorně reprezentoval naše gymnázium. Nutno podotknout, že mimo předních umístění v Zeměpisné olympiádě zaznamenal i skvělé výsledky v Geologické olympiádě a v Soutěži v ruském jazyce SŠ II. Přál bych si, aby všechny tyto úspěchy Kryštofovi pomohly v jeho budoucím studiu i životě!

Mgr. Jan Váňa, garant Zeměpisné olympiády


RUJ olymp

Úspěch v krajském kole soutěže v ruském jazyce

V úterý 19. 3. 2019 proběhlo v Hlinsku krajské kolo soutěže v ruském jazyce. Naši školu reprezentoval v kategorii SŠII. Kryštof Kacetl (G4.B), který ve velké konkurenci vybojoval 2. místo a je jako náhradník připraven reprezentovat naši školu v celostátním kole, které se bude konat začátkem dubna v Ruském centru vědy a techniky v Praze. Kryštofovi k jeho velkému úspěchu srdečně gratulujeme.

Mgr. Lenka Grulichová, sekce RUJ


ANJ olymp

Velký úspěch Terezy Zierisové v krajském kole soutěže v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 14. 3. 2019 se uskutečnilo krajské kolo soutěže v anglickém jazyce. Naši školu v kategorii III.A velice úspěšně reprezentovala Tereza Zierisová (G2.B), která zvítězila a postupuje tak do celostátního kola. Terce moc blahopřejeme a budeme držet pěsti 28. května 2019!

Mgr. Soňa Chalupová


AMAVET

Fenomenální úspěch na soutěži AMAVET

Ve dnech 13. a 14. března se v pardubickém IDEONU konalo krajské kolo soutěže EXPO SCIENCE AMAVET. V kategorii senior soutěžili středoškoláci z Pardubického kraje, Prahy a Slovenska. Porota v této kategorii posuzovala cca 60 projektů. Absolutní vítězkou se stala Sylva Neradová z G3.B s prací “Fosfatázy Pho15p defosforylují 2-fosfoglykolát”. Postupuje tak do národního finále a bude reprezentovat ČR na soutěži CASTIC 2019 v Číně - Macau. Ve svém oboru zazářila i Natálie Šafářová z G3.A s projektem “Význam terroiru na senzoriku a analytiku vína”. Postupuje do národního finále s právem účasti ve Veradského soutěži v Moskvě.

RNDr. Květa Sýkorová, garant soutěží Amavet a SOČ


Cambridge English

Cambridge English: First nanečisto

V pátek 8. března se dvě desítky studentů našeho gymnázia účastnily zkoušek Cambridge English: First nanečisto. Zkouška, dříve nazývaná jako FCE, je na stupnici Evropského jazykového rámce na úrovni B2, což odpovídá také obecné státní jazykové zkoušce a je o jednu úroveň výše než státní maturita z anglického jazyka. Studenti absolvovali všechny části zkoušky včetně ústní části v plném rozsahu. Ve zkouškách by dle výsledků uspělo 90% všech zúčastněných a 28% z nich dosáhlo výsledku, který odpovídá dokonce úrovni C1 dle Evropského jazykového rámce. Gratulujeme! Studenti, kteří se na základě výsledků rozhodnou k účasti u reálných zkoušek, mohou využít červnových termínů, které se v případě účasti alespoň 8 studentů budou konat přímo na našem gymnáziu.

Mgr. Dita Saxová, garant Cambridge English: First


Šachy

Výsledky přeboru středních škol v šachu

Šachový klub Rapid Pardubice hostil v rámci XXV. ročníku Olympiády dětí a mládeže okresu Pardubice nejlepší zástupce středních škol. Naše gymnázium reprezentoval chlapecký tým ve složení Jakub Bachorík (G3.A), Lukáš Polák (G3.A), Jakub Šternberský (G2.B) a Kryštof Liška (G1.C) a v celkovém pořadí obsadil čtvrté místo. V jednotlivcích zabodoval Kryštof Liška a získal bronzovou medaili. Dívčí tým ve složení Tereza Zierisová (G2.B) a Lucie Kačerová (G2.A) se v pořadí umístil jako druhý. Lucka zároveň v hodnocení jednotlivkyň obsadila pěkné třetí místo. Obě družstva vybojovala cenné body do celkového hodnocení RODM.
Vřelé díky všem za vzornou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Zeměpisná

V okresním kole Zeměpisné olympiády Mozarťák opět první!

Letošní ročník okresního kola Zeměpisné olympiády byl pro naše gymnázium opět úspěšný! Stejně jako v loňském roce obsadil i letos Kryštof Kacetl, student z G4.B, vynikající 1. místo. Zajistil si tak již podruhé v řadě postup do kola krajského, které se uskuteční 20. března 2019. Náš druhý zástupce, Jaroslav Straník z G3.C, se umístil na pěkném čtvrtém místě, které znamená pozici náhradníka pro následné kole krajské. Děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia a přejeme mnoho úspěchů v dalším pokračování soutěže.

Mgr. Jan Váňa, garant Zeměpisné olympiády


Festival

XII. ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji s naší účastí

Festival vědy a techniky je soutěž pro děti a mládež, kterou pořádají Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o.s. společně s Pardubickým krajem, Univerzitou Pardubice a dalšími spolupořadateli. Záštitu nad soutěží ve školním roce 2018/2019 převzal hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D. V okresním kole, které se konalo 20. 2. naše gymnázium reprezentovalo 9 studentů. Představili 11 projektů a 9 z nich postoupilo do krajského kola 13. a 14. března 2019.
Děkuji všem prezentujícím za maximální nasazení a skvělou reprezentaci naší školy a všem postupujícím do krajského kola držíme pěsti. Věřím, že zabojují a získají některou z prestižních cen. Autor nejlepšího projektu se zúčastní v roce 2019 soutěže CASTIC v Číně, dalších 5 úspěšných řešitelů dostane možnost prezentovat svou práci na soutěži v Moskvě, nejlepší řešitelé postupují do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 4. a 5. dubna 2019 v Praze a mají možnost postoupit do soutěže INTEL ISEF 2019 v USA.
Všechny projekty můžete shlédnout ve výstavních prostorách „U kopírky“

RNDr. Květa Sýkorová, garant AMAVET a SOČ


Geologická

Po úspěšném školním a okresním kole Geologické olympiády hurá do kraje

Geologická olympiáda se na našem gymnáziu stává stále oblíbenější soutěží. V letošním ročníku se do jejího řešení zapojilo již 10 studentů ze všech čtyř ročníků. Stejně jako v loňském roce se zatím nejvíce daří Pavlovi Trávníčkovi z G2.B, který obsadil první místo jak ve školním, tak v okresním kole. V celostátním srovnání, které provedli garanti olympiády po vyhodnocení školního kola, Pavel navíc obsadil skvělé 6. až 9. místo. Pěkný úspěch zaznamenal i Kryštof Liška z G1.C, který v okresním kole obsadil 2. místo. Do následného krajského kola dále ještě postupují Kryštof Kacetl z G4.B a Tadeáš Tomiška z G3.A. Všem účastníkům děkuji za vzornou reprezentaci školy, postupujícím přeji v krajském kole hodně štěstí!

Mgr. Jan Váňa, garant Geologické olympiády


Nej olympiáda

Okresní kolo Olympiády v německém jazyce

Ve středu 13. února se na našem gymnáziu uskutečnilo okresní kolo Olympiády v německém jazyce. Naši školu příkladně zastupovali Adam Staš (G3.C), který se umístil na velmi pěkném 5. místě, a Lukáš Polák (G3.A), jemuž se podařilo získat dokonce 3. místo a tím se kvalifikovat do krajského kola. Oběma zúčastněným děkujeme za příkladnou reprezentaci a Lukášovi přejeme hodně úspěchů v dalším kole.

Mgr. Jaroslav Macek, sekce NJ


ČJL olympiáda

Úspěch Terezy Svobodové a Magdalény Malířové v okresním kole Olympiády v českém jazyce

V úterý 29. ledna 2019 se v Pardubicích konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, do kterého jsme vyslali dvě nejlepší řešitelky z kola školního – vítězku Terezu Svobodovu a druhou Magdalénu Malířovou (obě G4.C). I v konkurenci 18 nejúspěšnějších řešitelů ze školních kol se naše děvčata dokázala prosadit – Majda skončila na krásném 4. místě a Terka dokonce na místě 2., které jí zároveň zajišťuje postup do dubnového krajského kola. Oběma studentkám blahopřejeme ke skvělým výsledkům, děkujeme za vzornou reprezentaci a Terce přejeme hodně štěstí v krajském kole.

Mgr. Lucie Škarvadová, komise ČJL


 
Florbal

Bronz pro naše florbalistky

Ve čtvrtek 17. 1. 2019 proběhlo v nafukovací hale na Dukle krajské finále RODM. V silné konkurenci vítězných týmů z okresních kol si naše dívčí družstvo ve složení Lucie Kačerová (2.A), Karolína Baráková (2.A), Andrea Matějková (2.A), Tereza Fekarová (4.B), Markéta Plachá (4.C), Tereza Jochová (3.B), Marie Ročková (2.B), Denisa Neradová (1.A) a Kateřina Hlavatá (1.C) vybojovalo i přes značnou marodku cenný bronzový kov. Blahopřejeme a děkujeme za vynikající reprezentaci našeho gymnázia.

Mgr. Erika Macková, sekce TV


 
ŠPJ

Školní kolo Olympiády ve španělském jazyce

Dne 10. 1. 2019 proběhlo na naší škole školní kolo Olympiády ve španělském jazyce v kategorii SŠ I (do 3 let studia jazyka) a v kategorii SŠ II (nad 3 roky studia jazyka). Celkem se soutěže zúčastnilo 18 žáků z druhých až čtvrtých ročníků a hodnotící komisi tvořili již tradičně učitelé Alexandra Carreño Pořízová a Rodrigo Carreño Salgado. Do krajského kola Olympiády ve španělském jazyce, které se koná 27. 3. 2019 postupuje v kategorii SŠII Magdaléna Malířová (4.C), Tereza Švejdová (4.C) a jako náhradník Kristýna Čížková (4.A). V kategorii SŠI postupuje do kraje Marek Vykydal (3.B), Jakub Mareček (3.B) a Nikol Eichlerová (3.B) jako náhradník. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků, kteří i nadále projevují zájem o tento jazyk, což nás velmi těší.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová


 
ZEM

Napínavé školní kolo zeměpisné olympiády určilo staronového vítěze

Školní kolo zeměpisné olympiády ročníku 2018/2019 na našem gymnáziu proběhlo v úterý 18. prosince 2018. Soutěž se, jako již tradičně, skládala ze dvou částí – písemného testu geografických znalostí a práce s atlasem. S nelehkými úkoly si nejlépe poradil Kryštof Kacetl z G4.B, který získal 89,5 bodu ze 100 bodů možných. Tento výsledek znamená obhajobu loňského prvenství, což v silné konkurenci svých spolužáků neměl Kryštof vůbec jednoduché. O pouhé 2 body méně získal Jaroslav Straník z G3.C, což pro něho po dvou letech znamená opětovný postup do okresního kola. Kryštofovi a Jaroslavovi přejeme pevné nervy a mnoho úspěchů v dalším pokračování soutěže! Na třetím místě, tedy v pozici náhradníka pro okresní kolo, skončil Marek Vykydal z G3.B s pěkným bodovým ziskem 84,5 bodu. Děkujeme všem zúčastněným. Budeme moc rádi, pokud nám zachováte přízeň i v příštích ročnících.

Mgr. Jana Veselková, Mgr. Jan Váňa


Olympiáda lidských

Finále Olympiády lidských práv s naší účastí

V průběhu měsíce listopadu se jako již každoročně téměř třetina prvních ročníků zúčastnila základního kola Olympiády lidských práv, které studenti řešili ze svých domovů. Olympiáda se vždy skládá z teoretické a praktické části, na základě které se celé kolo poté posuzuje. Studenti si ve většině případů vybírali téma, které se týkalo zvýšení/snížení věkové hranice aktivního volebního práva v ČR. Jednu z nejlepších prací v ČR pak napsala Nikol Novotná (G1.C) a dostala se do finále Olympiády lidských práv, které se konalo 14. 12. v Praze. Tam však Nikče nepřálo štěstí a mezi nejužší výběr finalistů se neprobojovala. Poděkování Nikče za skvělý úspěch a prvním ročníkům za hojnou účast v soutěži.

Mgr. Veronika Ptáčková


Atletika

Naše děvčata vítězkami republikového finále v atletice

V úterý 11. prosince vyvrcholil v ostravské hale za účasti patronky Denisy Rosolové 37. ročník Středoškolského atletického poháru. Šestnáct nejlepších družstev z krajských kol se utkalo v sedmi disciplínách (60 m, 200 m, 800 m, štafeta 4 x 200 m, dálka, výška, vrh koulí). Náš tým ve složení: Tereza Svobodová (G4.C), Kateřina Tamchynová (G3.B), Amálie Nováková (G3.B), Marie Ptáčková (G2.B), Denisa Špániková (G2.A), Karolína Řádková (G2.A), Anežka Vychodilová (G1.C) a Lenka Nálevková (G1.C) předvedl výkony na hranici svého maxima a zaslouženě si odvezl pohár pro celkového vítěze dívčí kategorie. Velká gratulace celému družstvu za skvělé umístění a vynikající reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Baketbal

Basketbalistky opět v kraji nepřemoženy

Ptáte se, kde se hraje nejlepší dívčí basket v pardubickém kraji? Přijďte se podívat na „Mozarťák“ a uvidíte. I bez tří hráček základní sestavy nenechala naše děvčata nikoho na pochybách a s přehledem již potřetí v řadě vystoupila na příčku nejvyšší. O to těžší krok je ale čeká tento pátek, kdy se pokusí stále v oslabené sestavě zvítězit i v kvalifikaci na republikové finále.

Mgr. Marek Procházka, sekce TV


Florbal

Florbalisté na krásném třetím místě

Ani po odchodu třech opor našeho florbalového týmu se naši chlapci nenechali zahanbit. V obrovské konkurenci 12 škol podali opravdu skvělé výkony a sahali dokonce po příčce nejvyšší. Potřebovali k tomu porazit v posledním zápase silnou „Potravinu“ s několika reprezentanty. To se nám bohužel nepodařilo a obsadili jsme konečné třetí místo.

Mgr. Marek Procházka, sekce TV


Volejbal

Bronz pro naše volejbalistky

Sportovní hala v Holicích hostila v pátek 23. 11. nejlepší dívčí středoškolské volejbalové týmy okresu Pardubice. Turnaj se rozehrál ve dvou skupinách po čtyřech družstvech, kdy první dvě postoupila do semifinále. Naše děvčata skončila v základní skupině s trochou smůly druhá, takže je čekal vítěz druhé skupiny. Semifinále bylo jako na houpačce, poslední míč bohužel patřil soupeřkám. Závěrečný zápas o třetí místo náš tým ve složení Pavlína Šoltová (4.C), Eliška Dočkalová (4.C), Barbora Beránková (4.C), Veronika Píšová (3.C), Anička Dostálová (3.B), Monika Slabá (2.A) a Viki Gajdošová (2.A) zvládl s naprostou herní bravurou a zaslouženě si odvezl bronzové medaile. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho gymnázia!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Florbal

Vítězství našich florbalistek

Historická údalost ve středu 14. 11. 2018 nadchla všechny fandy florbalu. Naše děvčata dosáhla historického úspěchu v podobě vítězství v turnaji středních škol v rámci Olympiády okresu. Ač se v našem týmu neobjevila žádná florbalistka, nenechala se naše děvčata zastrašit silou soupeřek a předvedla takticky a herně vyspělý výkon. A tak tým složený z fotbalistek a basketbalistek zaslouženě zvítězil a postoupil do krajského finále. Blahopřejeme!

Mgr. Martin Plha, sekce TV


Pišqworky

PIšQworky: školní tým Utnarezubatrap nenašel přemožitele!

V pátek 9. 11. se u nás ve škole konalo okresní kolo soutěže PIšQworky pořádané Kybertechnou. Mozarťák reprezentovaly tři týmy: Utnarezubatrap, Šerminátoři a Gymo1A. Všechny tři týmy postoupily ze základní skupiny do play-off. Šerminátoři a Gymo1A na sebe bohužel narazili hned ve čtvrtfinále. Do dalšího kola postoupil tým Šerminátorů, kde narazil na tým Utnarezubatrap. Po tuhém boji, který se rozhodnul až v posledním duelu, se do finále dostali Utnarezubatrap, kde na ně čekal tým z Přelouče. Oba týmy předvedly opravdu výborný výkon. Nakonec se z vítězství radovali Utnarezubatrap ve složení Tomáš Vodvářka, Jan Netolický, David Ryba, Petr Kubant a Matěj Klíma. Tímto jim gratulujeme, moc děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně štěstí v krajském kole, kam postoupili i Šerminátoři.

Utnarezubatrap


Plavání

Děvčata si vyplavala stříbro

Každoročně začátkem listopadu pokračuje Regionální olympiáda dětí a mládeže soutěží v plavání. Závodníci absolvují štafetu 4 x 50 m polohový závod, dále následují jednotlivé disciplíny (znak, prsa, motýl, kraul) a na závěr 6 x 50 m volný způsob. Dívky letos plavaly ve složení Míša Reinbergová (4.B), Tereza Svobodová (4.C), Tereza Fekarová (4.B), Bára Štíková (3.B), Eliška Novotná (2.C) a Tereza Zierisová (2.C) a celkově obsadily krásné 2. místo! Chlapecké družstvo ve složení Filip Duchoň (4.B), Kuba Vinklárek (3.C), Lukáš Novotný (3.B), Petr Kovárník (3.C), David Ryba (2.A), Matěj Kopsa (1.A) a Jakub Kosa (1.A) obsadilo 4. místo. Oba týmy získaly do celkové klasifikace XXV. RODM cenné body. Vřelé díky všem za vzornou reprezentaci školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Česká hlavička
Česká hlavička

Česká hlavička 2018 pro Sylvu Neradovou

Fenomenálního úspěchu dosáhla Sylva Neradová z G3.B. Jako jediná dívka získala nejprestižnější cenu Česká hlavička roku 2018, když zvítězila v kategorii GENUS. Kategorie se týká projektu z oborů přírodních věd zabývajících se prostředím kolem nás. Sylva popsala dosud neznámé enzymy v kvasinkách rodu Candida v práci: „Proteiny Pho15p patogenních kvasinek Candida albicans a Candida parapsilosis defosforylují fosfoenolpyruvát“ pod vedením RNDr. Olgy Heidingsfeld, CSc. z Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Výsledky práce byly publikovány mj. i v mezinárodním časopise FEMS Yeast Research.
Projekt České hlavičky je ucelený program zaměřený na podporu nadaných studentů v technických a přírodovědných oborech, na zvýšení zájmu mladých lidí o studium těchto oborů na středních a vysokých školách a rozvíjení zájmu o tyto obory, případně i o vědeckou kariéru. Za své vědecké práce získalo v letošním 12. ročníku osm středoškoláků v šesti kategoriích titul Česká hlavička. Projekty se týkaly nejen chemie a biologie, ale i matematiky, techniky nebo humanitních věd. Oceněné vybrala odborná porota složená z předních českých vědců.
Rozhovor se Sylvou jsme mohli zhlédnout ve čtvrtek 8. 11. v pořadu Události, komentáře na programu ČT24. Slavnostní vyhlášení vítězů 12. ročníku soutěže mladých vědců o nejvýraznější projekt, počin nebo odbornou činnost na poli vědy a techniky se bude vysílat v sobotu 17. 11. 2018 v 17:45 na programu ČT2.
Nezbývá, než Sylvě pogratulovat a poděkovat za vzornou reprezentaci naší školy. A v neposlední řadě patří dík i paní učitelce RNDr. Květě Sýkorové za odbornou přípravu a supervizi.

Mgr. Petr Harbich, zástupce ředitele pověřený řízením školy


Logická olympiáda

Středoškolská liga v ultimate frisbee – podzimní kvalifikace

První část sezóny má již náš frisbee tým za sebou. V úterý 16. 10. jsme se zúčastnili turnaje v Hradci Králové, kde A tým získal krásné 3. místo a B tým místo 9. Počasí nám přálo a disky létaly bez potíží. Bohužel následující turnaj bylo počasí mnohem obtížnější. V Praze 26. 10. se našim hráčům podařilo získat 6. místo z 19 týmů. Všem moc děkujeme za ukázkovou reprezentaci a přejeme hodně štěstí do jarních turnajů!

Čečko, Perný, Voříšek (G4.B)


Logická olympiáda

Logická olympiáda 2018

V letošním roce se na naší škole opět našli studenti oplývající logickým myšlením, kteří se neváhali přihlásit do školního kola Logické olympiády. Jakub Šternberský (G2.B), Matěj Klíma (G2.A), Jakub Vinklárek (G3.C) a Tereza Svobodová (G4.C) budou naši školu dokonce dále zastupovat v krajském kole pořádaném 2. 11. 2018 v Pardubicích. Všem účastníkům soutěže děkujeme za reprezentaci školy, zmíněným studentům přejeme co nejlepší umístění v následujícím kole.

Garant soutěže Mgr. Veronika Ptáčková


Stolní tenis

Z holického turnaje ve stolním tenise jsme přivezli cenná umístění

Dne 10. října 2018 proběhl v Holicích turnaj středních škol ve stolním tenise. Bojovali jsme ze všech sil také proto, že naše soupiska neobsahovala jméno ani jedno registrovaného hráče. O to jsou naše výsledky cennější. Děvčata se představila ve složení Monika Slabá (G2.A), Andrea Roubalová (G4.B) a Michaela Lukešová (G2.C), tým chlapců tvořili Adam Černý (G1.B), Lukáš Novotný (G3.B) a Ondřej Hátle (G3.C). Chlapci se umístili na bodovaném 5. místě a děvčata na 7. místě. Přivezli jsme tedy důležité body do Regionální olympiády mládeže. Všem zúčastněným patří velký dík!

Mgr. Tomáš Voltr


Basketbal chlapci

I naši basketbalisté na bedně

Po skvělém pátečním představení děvčat změřili své síly s ostatními družstvy také naši chlapci. Po dvou výhrách ve skupině postoupili do finálových bojů, kde se střetli s vítězi ostatních skupin. Po nervy drásající koncovce podlehli v prvním utkání o pouhé 3 body SPŠE. Ve druhém utkání pak nestačili na pozdějšího vítěze z Educy. Nakonec tedy obsadili krásné 3. místo z jedenácti týmů. Děkujeme za opravdu skvělé a obětavé výkony.

Mgr. Marek Procházka, sekce TV


Basketbal dívky

Basketbalistky stále nemají v okrese konkurenci

V pátek 5. 10. se uskutečnilo okresní kolo olympiády v basketbalu dívek a naše děvčata byla opět nejlepší. I bez opory Terezy Jochové jsme celkem pohodlně vyhráli všechna čtyři utkání a postoupili tak zase po roce do krajského kola. Dívkám děkujeme za předvedené výkony a bude držet palce v kraji.

Mgr. Marek Procházka, sekce TV


Atletika
Atletika

Zlatý úspěch našich atletů

A je to tady. Po roce opět slavíme postup do celostátního finále Středoškolského poháru v atletice. Chlapci z Mozarťáku dokázali přesvědčit o svých kvalitách a výhrou v krajském kole soutěže si zajistili účast v celorepublikovém kole. Excelentními výkony a s obrovským bodovým náskokem postupují i naše děvčata a všechny tedy čeká vysněné republikové finále! Děkujeme všem za skvělou reprezentaci a budeme držet pěsti v Ostravě!!! Bravo, smekáme a těšíme se na další skvělé výkony.

Tým pedagogů TEV


Atletika

Velký úspěch našich sportovců

A je to tady. Po roce opět slavíme postup do celostátního finále Středoškolského poháru v atletice. Chlapci z Mozarťáku dokázali přesvědčit o svých kvalitách a výhrou v krajském kole soutěže se posunuli do vysněného finále v Ostravě. Bravo chlapci, smekáme a těšíme se na další skvělé výkony.

Tým pedagogů TEV


KO 2018

Druhé místo v krajské Olympiádě mládeže SŠ

Ve středu 19. 9. 2018 proběhlo v Heřmanově Městci slavnostní vyhlášení XVI.ročníku Olympiády dětí a mládeže Pardubického kraje pro školní rok 2017/2018. V konkurenci 26 středních škol a gymnázií se naše gymnázium umístilo na druhém místě a převzalo ocenění z rukou pardubického radního René Živného a předsedy pardubické krajské organizace ČUS Luboše Bäuchla. Obrovský dík patří všem, kteří reprezentovali v jednotlivých sportech a přispěli tak k celkovému vynikajícímu umístění.

Tým pedagogů TEV


Přespolní běh

Individuální i týmové úspěchy v přespolním běhu

V úterý 18. 9. 2018 proběhla na pardubickém dostihovém závodišti další část Olympiády okresu, tentokrát v disciplíně Přespolní běh. Naše škola dosáhla individuálního úspěchu, kdy Tereza Svobodová zvítězila ve své kategorii. Týmových úspěchů dosáhla jak děvčata za druhé místo, tak chlapci za třetí místo. Děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Martin Plha


Atletika

Středoškolský pohár v atletice

Za takřka ideálního počasí pro královnu sportu se uskutečnil v úterý 17.9. Středoškolský pohár v atletice. Při přehlídce skvělých výkonů nechyběli ani zástupci naší školy. Družstvo dívek dosáhlo dokonce na metu nejvyšší. Chlapci vybojovali krásné druhé místo. Všem děkujeme za vzornou reprezentaci a dívkám přejeme hodně úspěchů v krajském finále.

Mgr. Martin Plha, Mgr. Marek Procházka


Nejaktivnější středoškolák

Nejaktivnější středoškolák 2018

Ve dnech 17. - 22. 6. se konalo závěrečné soustředění Korespondenčního semináře inspirovaného chemickou tématikou(KSICHT), na kterém se setkávají jeho řešitelé umístění do 30. místa z celé ČR. I já jsem měla tu čest se ho zúčastnit. Strávila jsem tak několik dní laborovaním na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Celkově jsem obsadila 13. místo. Soutěž Nejaktivnější středoškolák zahrnuje středoškoláky překračující limity. V podtitulu najdeme: Ukaž nám, jakých mimoškolních aktivit se účastníš. Oslň porotu a dostaň se mezi TOP65 nejlepších.Zúčastni se víkendu a Akademie pro 30 nejlepších. Získej ceny za 120 000Kč. Co se Středoškoláka týče, vyhlášení bylo moc hezké. Byla jsem ve skupině 11. - 25. místo bez určení pořadí.

Sylva Neradová, G2.B


Olympiáda

Úspěchy v XXIV. ročníku Olympiády dětí a mládeže regionu Pardubice

Ve středu 13. 6. 2018 proběhlo v hudebním sále pardubické radnice slavnostní vyhlášení výsledků XXIV. Regionální olympiády dětí a mládeže základních a středních škol. Naše gymnázium obsadilo v kategorii dívek 2. místo a chlapci historicky poprvé zvítězili. Tereza Svobodová (G3.C) a Patrik Novák (G3.A) převzali z rukou náměstka primátora Jakuba Rychteckého poháry a diplomy. Děkujeme všem našim sportovcům, kteří se podíleli na cenném zisku bodů a celkovém vynikajícím úspěchu!

Mgr. Petr Harbich


Skutečský slavík

Skutečský slavík 2018

11. 6. se vybraní studenti účastnili pěvecké soutěže Skutečský slavík 2018, na které mnozí z nich získali první zkušenost se zpěvem na mikrofon. Píli a radost ze zpěvu porota ohodnotila krásnými cenami: 1. cenu s postupem do koncertů vítězů získala Anna Košková ze třídy G2.B. 2. cenu získali Barbora Vašinová z G2.C a Luděk Žihlo z G2.A. 3.cena byla udělena Martinovi Žihlovi z G2.A, Kristýně Hájkové z G2.A a Viktorii Chrapanové z G1.C. Anna Košková bude v říjnu vystupovat na koncertě vítězů, kde si zazpívá za doprovodu známé kapely. Všem oceněným gratulujeme!

Mgr. Veronika Němcová


Nohejbal

Naši nohejbalisté v akci

Dne 6. 6. 2018 měli naši nohejbalisté Dan Šafařík, Ondřej Koblížek (oba 4.A) a Ondřej Nekl (4.C) perný den. Podporu jim tvořil Jan Hellinger (4.A). Předvedli bojovný, kompaktní a divácky atraktivní výkon. Až ve finále nalezli přemožitele – SPŠ stavební, se kterou se utkali již ve skupině. Tam naši zvítězili 2:1. Ale ve finále se soupeř zlepšil a naši mu podlehli nejmenším možným rozdílem 2:1. Krásný, férový a povedený zápas ocenili všichni přítomní. Druhé místo znamená důležitý bodový zisk do olympiády středních škol. Umístění je o to cennější, že ho vybojovali úspěšní maturanti. Jejich reprezentace si velmi vážíme a přejeme jim mnoho úspěchů v dalším studiu.

Mgr. Tomáš Voltr, zastupující trenér


Frisbee

Celorepublikové finále v ultimate frisbee s naší účastí

Z celkového počtu 69 středních škol si naše gymnázium vybojovalo postup na základě výsledků z podzimních a jarních kvalifikací do republikového finále Středoškolské ligy v ultimate frisbee. V areálu SK Aritma Praha zítra 16 nejlepších týmů poměří své síly. Držte nám pěsti, z loňska máme co obhajovat!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Orientační běh

Naše "orienťačky" nejlepší v okrese

V pátek 11. 5. pořádal OK Lokomotiva Pce v lázeňském areálu a přilehlém lesíku Lázní Bohdaneč okresní a krajské kolo Přeboru škol v orientačním běhu. Naprosto famózní výkon podalo družstvo dívek. V okresním přeboru naše děvčata vyhrála a v kraji byly lepší pouze gymnazistky z Vysokého Mýta. Skvělé druhé místo obsadila Veronika Zavřelová (G4.C) a bronz vybojovala Viktorie Chrapanová (G1.C). V chlapecké kategorii se nejrychleji orientoval Lukáš Novotný (G2.B), který bral 5.místo. V celkovém krajském hodnocení škol náš tým ve složení: Veronika Zavřelová, Tereza Kautská, Barbora Štiková, Nikol Eichlerová, Viktorie Chrapanová, Lukáš Novotný, Ondřej Malý, Kryštof Kacetl a Petr Jakoubek obdržel pohár za 3.místo! Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Geologická

Velký úspěch Pavla Trávníčka v celostátním kole Geologické olympiády

Dne 9. května jsem se po úspěšném krajském kole zúčastnil celostátního kola Geologické olympiády na Masarykově univerzitě v Brně. Po slavnostním zahájení jsme dostali za úkol obcházet 10 stanovišť s úkoly zaměřenými na obecnou geologii, mineralogii, petrologii a paleontologii. Nejdříve jsme museli určit a vybrat kovové rudy, následovaly otázky z hydrogeologie a určování krystalových soustav. Největší problémy mě ale dělala paleontologie, protože mě na rozdíl od ostatních oborů moc nezajímá. Nakonec jsme dostali ještě otázky na stáří hornin z geoparku Masarykovy univerzity. Po vyplnění úkolů jsme netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků. Nakonec jsem skončil na krásném 6. místě z 17 účastníků.

Pavel Trávníček, G1.B


Hokejbal

Hokejbalisté v okrese druzí

Jen jediné vítězství chybělo našim hokejbalistům k obhajobě loňského triumfu. Po skvěle zvládnuté základní skupině, kterou naši chlapci (včetně květinky Karolíny Barákové) prošli jako nůž máslem, se včera odehrála skupina finálová. Po nervy drásajícím vítězství 1:0 nad silnou Elektrotechnou a střeleckém koncertu 7:2 proti Rybitví nás čekalo finále proti Educe. Ta byla letos nad naše síly a i přes velkou bojovnost jsme nakonec podlehli 2:0. Na závěr turnaje byl ještě nejlepším gólmanem vyhlášen náš Lukáš Novotný, který byl naší velkou oporou po celý turnaj.

Gratulujeme


ŠPJ

Úspěch v celostátním kole Olympiády ve španělském jazyce

Právě jsme se vrátily z celostátního kola Olympiády ve španělském jazyce, které se již tradičně koná v Institutu Cervantes v Praze. V letošním 28. ročníku soutěže reprezentovala naši školu a celý Pardubický kraj v kategorii SŠI (do 3 let studia) Tereza Švejdová (3.C). Tereza prokázala své jazykové schopnosti v poslechu,čtení a ústním projevu a ze 14 účastnících se krajů obsadila krásné 5. místo. Tereze upřímně gratulujeme a děkujeme, že skvěle pokračuje v našich španělských úspěších.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová


SOČ

Letošní úspěchy v SOČ

Letošní ročník Středoškolské odborné činnosti zaznamenal pro naše gymnázium velký úspěch. Všechny tři studentky, Adéla Novotná (G3.A), Kristýna Čížková (G3.A) a Sylva Neradová (G2.B), postupují do krajského kola z prvního místa. Adéla a Sylva obhajovaly své práce na Gymnáziu Josefa Ressla v Chrudimi, zatímco Kristýna přednesla svou práci v České Třebové, jelikož v době konání okresního kola v Chrudimi reprezentovala Českou republiku na soutěži v Moskvě.

RNDr.Květa Sýkorová, garant SOČ


Amavet 2018

Naše účast na mezinárodní přehlídce projektů Expo Science Amavet.

Ve dnech 9. 4. - 13. 4. 2018 se Kristýna Čížková z G3.A zúčastnila mezinárodní přehlídky projektů v rámci Expo Science Amavet 2018. Postřehy z mezinárodní přehlídky Vernadského čtení v Moskvě si můžete přečíst ve zprávě, kterou Týna připravila.

RNDr.Květa Sýkorová


CHE olympiáda

Úspěch v krajském kole Chemické olympiády

Krajské kolo Chemické olympiády kategorie C se konalo na UHK přírodovědecké fakultě. Účastnilo se jí 20 středoškoláků, kteří absolvovali test a praktickou část. Sylva Neradová z G2.B si vedla skvěle a obsadila stříbrnou příčku.
Velice gratulujeme.

RNDr.Květa Sýkorová, garant CHE olympiády


Geologická

Úspěšné krajské kolo Geologické olympiády 2018

Do krajského kola Geologické olympiády 2018 postoupilo sedm našich studentů. Nejlépe z nich si vedl Pavel Trávníček z GI.B, který obsadil skvělé 2. místo. Zatím není jisté, zda Pavlův výkon v podobě zisku 81 bodů ze 100 možných bude stačit pro postup do celostátního kola. Pěkné umístění ve výsledkové listině zaznamenalo i šest našich zbývajících studentů: Adéla Kratochvílová (GI.C), Lukáš Polák (GII.A), Tadeáš Tomiška (GII.A), Anna Košková (GII.B), Matouš Nerad (GII.B) a Kryštof Kacetl (GIII.B). Všem výše zmíněným bych chtěl poděkovat za pravidelnou přípravu a vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Jan Váňa, garant Geologické olympiády


Ležáky

Memoriál J. Šťulíka - Ležáky

Ve středu 11. dubna 2018 jsme se zúčastnili v obou dorosteneckých kategoriích již pátého ročníku Memoriálu Josefa Šťulíka, který se běžel po naučné stezce NKP Ležáky až na náměstí městyse Včelákov, a byl věnován památce Josefa Šťulíka a odbojové skupiny zvané Čenda. Záštitu nad 5. ročníkem převzala paní Jarmila Kratochvílová, běžkyně krátkých a středních tratí, která je držitelkou světového rekordu na 800m. Během celého programu měli přítomní žáci možnost prohlédnout si muzeum a pietní území. V dorostenecké kategorii nejlépe zaběhl Martin Korunka (G1.A), který obsadil čtvrté místo z celkového počtu 65 závodníků. A i naše děvčata si vedla znamenitě! Denisa Špáníková (G1.A) vybojovala 2. místo a Andrea Matějková (G1.A) obsadila 4.místo.
Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Maraton

Juniorský maraton 2018

Letošní první semifinálové kolo 22. ročníku JM zamířilo do našeho města. Štafetový závod určený výhradně pro středoškoláky se konal v lokalitě Na Špici, kde desetičlenná družstva zdolávala maratónskou trať, přičemž minimálně tři úseky musely obsadit dívky. Běžeckého klání se letos zúčastnilo 19 středních škol. Náš tým ve složení: Ema Holavová, Tereza Svobodová, Andrea Matějková, David Žáček, Tomáš Svatý, Ondřej Nekl, Dan Zelenka, Patrik Novák, Lukáš Novotný a Marek Zelenka vybojoval cenné 4. místo se skvělým časem 3:01,23. Do pražského finále jsme se nekvalifikovali, výrazně jsme však vylepšili týmový výkon, a tak "brambora tolik nepálila".
Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!

Mgr. Erika Macková, sekce TV


Klokan

Soutěž Matematický klokan 2018 ovládl v rámci okresu Pardubice ve své kategorii Matěj Klíma

Letos se této mezinárodní soutěže zúčastnilo na naší škole celkem 143 žáků v kategorii Junior a 11 žáků v kategorii Student. Se záludnými otázkami z matematiky si během 75 minut nejlépe poradil Matěj Klíma z třídy G1.A se ziskem 80 bodů ze 120 možných a ve své kategorii Junior v rámci okresu Pardubice jednoznačně zvítězil. V kategorii Student obsadila Tereza Svobodová z třídy G3.C pěkné 8. místo. K dosaženým výsledkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Karel Šild


Biologická olympiáda

Sylva Neradová opět jen krůček od vrcholu

V pátek se konalo krajské kolo biologické olympiády a naši studenti se rozhodně neztratili. Nejlepší umístění v historii naší školy zopakovala Sylva Neradová a stejně jako v loňském roce skončila na skvělém druhém místě. Povedené účinkování našich svěřenců podpořil ještě desátým místem Marek Zelenka. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

Mgr. Marek Procházka, sekce biologie


FRJ olympiáda

Nikol Eisová získala 3. místo v krajském kole Olympiády ve francouzském jazyce

Dne 21.3.2018 se na Gymnáziu Dašická v Pardubicích konalo krajské kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naše gymnázium reprezentovala Nikol Eisová ze třídy G3.A. Nikol se podařilo v konkurenci osmi soutěžících obsadit 3. místo v kategorii B1. Moc blahopřejeme ke krásnému umístění a děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Bravo! Félicitations!!!

Mgr. Hana Kusá za francouzskou sekci


Chemická olympiáda

Školní kolo chemické olympiády

V letošní chemické olympiádě kategorie C zaměřené na kovy a biogenní prvky prvenství ve školním kole získala Sylva Neradová z G2.B, která zvítězila ve všech třech částech a postupuje do krajského kola spolu s Tadeášem Tomiškou z G2.A.
Gratulujeme!

RNDr. Květa Sýkorová - garant olympiády z chemie


ŠPJ

Krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce

V pondělí 26. 3. 2018 proběhlo krajské kolo Olympiády ve španělském jazyce v Domě dětí a mládeže BETA a i v letošním roce slavíme úspěchy. Tereza Švejdová (3. C) a Magdaléna Malířová (3. C) se umístily na 1. a 2. místě v I. Kategorii (do 3 let studia) a Klára Enderová se umístila na 3. místě v II. kategorii (nad 3 roky studia). Celkově se soutěže zúčastnilo 9 žáků z celého kraje a prokazovali své dovednosti v poslechu, čtení a ústní části. Tereza postupuje do celostátní soutěže, která se bude konat 19. 4. 2018 v Institutu Cervantes v Praze. S radostí musíme konstatovat, že se účastníme ústředního kola již 3. rokem v řadě. Blahopřejeme děvčatům a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová, garant SPJ


Amavet

XXV. ročník EXPO SCIENCE AMAVET

Ve dnech 8. a 9. března 2018 se v Pardubicích sešlo 138 vědeckých a technických projektů v regionální soutěži Expo Science AMAVET. Naše škola měla tři želízka v ohni. Reprezentovaly nás - Kristýna Čížková G3.A s prací:“Scaffoldy na bázi hydrogelů připravovaných z derivátů kyseliny hyaluronové", Adéla Novotná G3.A s prací: “Model vlivu cigaretového kouře na kůži jako simulace poškození znečištění ovzduší“ a Sylva Neradová G2.B s prací: “Charakterizace nepopsaných proteinů Pho15p patogenních kvasinek Candida albicans a Candida parapsilosis patřících do rodiny haloacid dehalogenáz". Děvčata měla nelehký úkol. Po dva dny obhajovala své práce před odbornou komisí i veřejností. Do národního finále bylo pouze 20 postupových míst napříč obory. V těžké konkurenci se podařilo vybojovat postup do národního finále Sylvě Neradové a Kristýně Čížkové. Kristýna bude zároveň reprezentovat ČR ve Vernadského soutěži v Moskvě 9. – 13. 4. 2018.
Všem velice děkuji za vzornou reprezentaci školy a přeji mnoho úspěchů nejen v národním finále AMAVET v Praze, ale i v okresním kole SOČ, které je čeká 12.4. v Chrudimi. Týně držíme pěsti do Moskvy, kde bude obhajovat svou práci v angličtině.

RNDr. Květa Sýkorová, garant AMAVET a SOČ


BIO

Školní kolo olympiády z biologie zná své vítěze

Minulý týden se uskutečnila teoretická i praktická část biologické olympiády. V kategorii A pro třetí a čtvrté ročníky zvítězila Adéla Novotná (G3.A), na druhém místě skončil Marek Boleslav (4.A) a třetí byl Tomáš Vodvářka (G3.A). V kategorii B pro první a druhý ročník zopakovala suverénní vítězství Sylva Neradová (G2.B), druhé místo obsadil Marek Zelenka (G2.B) a třetí skončil Pavel Trávníček (G1.B). Gratulujeme vítězům a prvním dvěma z každé kategorie držíme palce v krajském kole.

Mgr. Marek Procházka, sekce BIO


ZEM olympiáda

Nejlepší „zeměpisci“ v okrese Pardubice studují na Mozarťáku!

V úterý 20. února 2018 zaznamenalo naše gymnázium historický úspěch. Konalo se totiž okresní kolo Zeměpisné olympiády, ve kterém naši studenti Kryštof Kacetl (G3.B) a Marek Vykydal (G2.B) obsadili první dvě místa. Oba dosáhli shodně 82,5 bodů, což je na úrovni okresního kola vynikající výsledek. V následném krajském kole, které se uskuteční ve středu 28. března 2018, tak budeme mít hned dvojnásobné zastoupení. Kryštofe a Marku, děkujeme za vzornou reprezentaci Mozarťáku a do pokračování v krajském kole už teď držíme pěsti a přejeme hodně štěstí!

Mgr. Jan Váňa, garant Zeměpisné olympiády


ANJ olympiáda

Nicol Eisová vyhrála okresní kolo olympiády z anglického jazyka

V pondělí 19. 2. 2018 se na našem gymnáziu konalo okresní kolo soutěže v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 18 žáků různých středních škol okresu Pardubice. Naši školu zastupovali Nikol Eisová G.3A, která získala 1.místo a postupuje do krajského kola. Na krásném 6.místě skončil Jan Vaníček G2.B. Oběma blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a Nikol přejeme štěstí v dalším kole.

Mgr. Soňa Chalupová, garant ANJ


Contipro

Naše skvělá spolupráce se společností Contipro a.s.

Společnost Contipro a.s. se přes dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky kvalitě produkce a výzkumnému zázemí se řadí mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové, kterou exportuje do více než 63 zemí světa. „Na konci minulého školního roku jsme dostali šanci absolvovat stáž na kosmetickém oddělení a na oddělení tkáňového inženýrství ve společnosti Contipro. Což je ryze česká biotechnologická společnost sídlící v Dolní Dobrouči, která klade důraz především na vlastní výzkum a vývoj kyseliny hyaluronové, jež je základním kamenem celé společnosti. Během naší stáže jsme měli možnost pracovat v reálných laboratorních podmínkách a to přímo v jednom z nejlépe vybavených pracovišť v Evropě, kam se během středoškolského studia jen tak nedostanete. Pod vedením odborníků a celého tamnějšího kolektivu, kteří nám s naší prací po celou dobu ochotně pomáhali, jsme získali praxi a neocenitelnou zkušenost, kterou určitě využijeme i během našeho dalšího studia,“ uzavírají KritýnaČížková a Adéla Novotná z G3.A Obě studentky své aktivní působení završily sepsáním prácí na téma: Adéla Novotná „Model vlivu cigaretového kouře na kůži jako simulace poškození znečištění ovzduší“ a Kristýna Čížková „Scaffoldy na bázi hydrogelů připravovaných z derivátů kys. Hyaluronové.“ Své projekty budou obhajovat v letošním roce v soutěži AMAVET a SOČ. Oběma přeji hodně úspěchu.

RNDr.Květa Sýkorová, garant SOČ a AMAVET


NEJ olympiáda

Okresní kolo olympiády z německého jazyka

V úterý 13.2.2018 se na gymnáziu Dašická pořádalo okresní kolo Olympiády v německého jazyka. Z 10 účastníků se na pěkném, ale nepopulárním 4. místě umístil Lukáš Polák. Na 6. místě potom skončila Sylva Neradová. Za předvedené výkony oběma děkujeme.

Mgr. Jaroslav Macek, sekce NEJ


Olympidáda

Školní kolo Olympiády ve francouzském jazyce

V úterý 30. ledna 2018 se uskutečnilo školní kolo Olympiády ve francouzském jazyce. S malým náskokem zvítězila a do krajského kola, které se uskuteční dne 21. března 2018, postupuje Nikol Eisová ze třídy G3.A. Náhradnicí se stala Karolína Patočková z téže třídy. Všem účastnicím soutěže moc děkujeme a Nikol držíme palce do dalšího kola.

Za francouzskou sekci Mgr. Hana Kusá a Mgr. Martina Pešková


Geologická

Geologická olympiáda 2017/2018 je v plném proudu

Do řešení Geologické olympiády se letos zapojilo sedm našich studentů. Jsou jimi: Pavel Trávníček (GI.B), Adéla Kratochvílová (GI.C), Lukáš Polák (GII.A), Tadeáš Tomiška (GII.A), Anna Košková (GII.B), Matouš Nerad (GII.B) a Kryštof Kacetl (GIII.B). Během ledna proběhlo školní a následně i okresní kolo soutěže. Stejně jako v loňském ročníku se našim studentům podařilo v okrese Pardubice obsadit přední umístění. Vítězství v okresním kole Geologické olympiády si se ziskem 27 bodů ze 30 možných zasloužil Pavel Trávníček z GI.B. Druhé místo obsadil Matouš Nerad z GII.B a třetí místo Lukáš Polák z GII.A. Další studenti si vedli neméně skvěle a svými pěknými výkony si všichni výše jmenovaní zajistili postup do krajského kola Geologické olympiády, které se uskuteční v pondělí 9. 4. 2018. Děkuji všem řešitelům za poctivou přípravu a v nadcházejícím krajském kole přeji mnoho úspěchů!

Mgr. Jan Váňa, garant Geologické olympiády


Divadlo

Úspěch Terezy Svobodové v okresním kole Olympiády v českém jazyce

V pondělí 29. ledna 2018 se v Pardubicích konalo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, do kterého jsme vyslali dvě nejlepší řešitelky z kola školního – vítězku Kateřinu Farskou (G4.B) a druhou Terezu Svobodovou (G3.C). I v konkurenci 18 nejúspěšnějších řešitelů ze školních kol se naše děvčata dokázala prosadit – Kateřina Farská skončila na 6. místě a Tereza Svobodová dokonce na místě 3., které jí zároveň zajišťuje postup do dubnového krajského kola. Oběma studentkám blahopřejeme k výsledku, děkujeme za vzornou reprezentaci a Tereze přejeme hodně štěstí v krajském kole.

Mgr. Lucie Škarvadová, sekce ČJL


Basketbal

Historický úspěch našich basketbalistek

Minulý čtvrtek a pátek se v Karlových Varech konalo mistrovství republiky v basketbalu středních škol. Poprvé v historii se ho zúčastnila také naše děvčata a vedla si skvěle. V prvním zápase ve skupině jsme narazili na silné Litoměřice. I přes výškovou a váhovou převahu soupeřek jsme celý zápas vedli, ale Litoměřice nic nevzdaly a deset vteřin před koncem dokonce vyrovnaly. Naše děvčata to ovšem nezlomilo a 1,8 vteřiny před koncem rozhodla Zuzana Šitancová o našem zaslouženém vítězství. V druhém zápase skupiny jsme celkem hladce přehráli Plzeň a zajistili si tak postup do semifinále z první pozice. Velkou kaňkou bylo ovšem zranění jedné ze stěžejních hráček, Anety Bergerové. To naše děvčata zasáhlo především psychicky a v semifinále jsme tak nestačili na opět velmi vysoké Pražanky. V pátek nás tak čekalo utkání o třetí místo proti velmi namotivovaným Litoměřicím. Scénář byl ale téměř identický jako v prvním utkání. Naše děvčata opět celý zápas vedla a i přes silný finiš Litoměřic znovu zvítězila o 2 body, a mohla tak pozvednou pohár za skvělé třetí místo. V závěrečném ceremoniálu byla ještě do All–Star týmu vybrána naše Tereza Jochová. Chtěl bych všem aktérkám poděkovat za obrovskou bojovnost a skvělou reprezentaci našeho gymnázia.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Basketbal

Ocenění nejlepších v anglické soutěži centra Cambridge English - Evropské Vzdělávací Centrum

V rámci anglické meziškolní soutěže pro střední školy, kterou pořádala jazyková škola a zkouškové centrum Cambridge English Evropské Vzdělávací Centrum, se hned tři studenti našeho gymnázia umístili na oceněných pozicích. V kategorii komiks pro úroveň B1: středně pokročilí, se na prvním místě umístila Barbora Víšková, která se svým projektem vyhrála zároveň hlavní cenu celé úrovně, zkoušku Cambridge English: Preliminary zdarma. Voucher na výraznou slevu na populární zkoušku Cambridge English: First získali úspěšní studenti v kategorii komiks pro úroveň B2: pokročilí. Milan Štainer se se svým projektem prosadil na prvním místě a třetí místo se svým komiksem obsadila Leona Stryková. Všem úspěšným reprezentantům našeho gymnázia děkujeme, gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů při skládání Cambridge English zkoušek.

Mgr. Dita Saxová, sekce ANJ


SPJ olympiáda

Školní kolo Olympiády ve španělském jazyce

Dne 17. 1. 2018 proběholo na naší škole školní kolo Olympiády ve španělském jazyce v kategorii SŠ I (do 3 let studia jazyka) a v kategorii SŠ II (nad 3 roky studia jazyka). Tento rok byla účast průměrná, celkem se soutěže zúčastnilo 18 žáků z druhých až čtvrtých ročníků a hodnotící komisi tvořili již tradičně učitelé Alexandra Carreño Pořízová a Rodrigo Carreño Salgado. Do krajského kola Olympiády ve španělském jazyce, které se koná 26.3. 2018 postupuje v kategorii SŠI Magdaléna Malířová (3.C), Tereza Švejdová (3.C) a jako náhradník Kristýna Dunová (3.C). V kategorii SŠII postupuje do kraje Klára Enderová (4.A), Tereza Sevránková (4.B) a jako náhradník Andrea Pospíšilová (4.B). Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků, kteří i nadále projevují zájem o tento jazyk, což nás velmi těší.

Mgr. Alexandra Carreño Pořízová

RUJ olympiáda

Školní kolo soutěže v ruském jazyce

Ve středu 10. 1. 2018 se uskutečnilo školní kolo soutěže v ruském jazyce, kterého se zúčastnilo 5 žáků. Vítězem školního kola v kategorii SŠII. se stal Jakub Kamarád z G4.B, který nás bude reprezentovat 7. 3. 2018 v krajském kole na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku. 2.místo, jako náhradník, získala Kateřina Jílková z G4.B. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků a všem moc děkujeme. Výhercům patří upřímná gratulace.

Mgr. Lenka Grulichová, Mgr. Hana Kusá, sekce ruského jazyka


ANJ olympiáda

Školní kolo soutěže v anglickém jazyce

Ve čtvrtek 4. 1. 2018 se uskutečnilo školní kolo soutěže v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo 31 žáků. Vítězem školního kola v kategorii III.A se stala Nikol Eisová z G3.A a 2. postupové místo získal Jan Vaníček z G2.C. Oběma přejeme hodně štěstí v okresním kole, které se koná 19. 2. 2018. V kategorii III. B v krajském kole nás bude zastupovat Markéta Vrbová G3.A a Martin Janatka G3.C, kterým budeme držet palce v březnu. Velmi si ceníme dobrovolné účasti všech žáků a všem moc děkujeme. Výhercům patří upřímná gratulace.

Mgr. Soňa Chalupová, garant soutěže


Zeměpisná

Školní kolo zeměpisné olympiády zná svého vítěze

V úterý 19. prosince 2017 se na našem gymnáziu uskutečnilo školní kolo Zeměpisné olympiády ročníku 2017/18. Do boje o dvě postupová místa do okresního kola se zapojilo celkem 54 studentů ze všech našich dvanácti tříd. V 8 hodin ráno byla soutěž zahájena v nově zrekonstruované školní jídelně 30-ti minutovým testem geografických znalostí. Po krátké přestávce následovala druhá 45-ti minutová část zaměřená na prověření dovednosti práce s atlasem. V takto náročném soutěžení si nejlépe vedli Kryštof Kacetl z G3.B (80% úspěšnost řešení) a Marek Vykydal z G2.B (79% úspěšnost řešení). Na třetím místě s příslibem náhradnictví pro okresní kolo skončil se 72,5% úspěšností řešení Lukáš Polák z G2.A. Okresní kolo Zeměpisné olympiády ročníku 2017/18 se uskuteční v úterý 20. února 2018. Našim reprezentantům přejeme pevné nervy a mnoho úspěchu! Děkujeme všem zúčastněným řešitelům a již teď se těšíme na shledanou na příštím ročníku.

Mgr. Jana Veselková, Mgr. Jan Váňa


ČLO

Školní kolo lingvistické olympiády

Na konci listopadu proběhla na našem gymnáziu již poněkolikáté lingvistická olympiáda, ve které doposud naši zástupci postoupili vždy až do národního kola, ve dvou ročnících se dokonce náš bývalý student M. Medek probojoval do mezinárodního finále, kde pokaždé dosáhl až na medaile. I letos jsme rádi, že naši studenti vyřešili školní zadání natolik úspěšně, že 8 z nich splnilo kvalifikační požadavky na účast v zemském kole Čechy versus Morava, kde nás budou zastupovat tito studenti: Veronika Zavřelová, Markéta Kvašová, David Žáček a Simon Lichtenberg ze 4.C, Klaudie Břeňová a Adéla Šrámková ze 4.A a Tereza Svobodová a Petr Jakoubek ze 3.C. Nejlepšími řešitelkami byly Klaudie Břeňová, Adéla Šrámková a Veronika Zavřelová. Z nováčků se se zadáním nejlépe vypořádal Matěj Klíma z 1. ročníku, který zůstal těsně za kvalifikačním limitem. Nyní zahájíme přípravu na další kolo, které proběhne 8. 2. 2018 v Praze. Všem soutěžícím děkujeme a postupujícím držíme palce!

Mgr. Václava Lensmith, garant lingvistické olympiády


Parlament

Děvčata pokračují ve spanilé jízdě, chlapci na skvělém druhém místě

V pátek 8. 12. se v Jihlavě konala kvalifikace na republikové finále v basketbale. Naše škola měla historické zastoupení v kategorii chlapců i děvčat. Chlapci po skvělém výkonu a trochu smolném finále skončili na skvělém druhém místě a vyrovnali tak dosavadní nejlepší výsledek z předloňska. Děvčata zvládla kvalifikaci ještě o krůček lépe. Po vybojovaném vítězství v nervy drásajícím finále postoupila poprvé v naší historii do republikového finále. Gratulujeme oběma týmům ke skvělým výkonům a děvčatům držíme palce na republice.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Anglické divadlo

Ocenění "Talent Pardubického kraje" převzali Tereza Sevránková a Jakub Vondrouš

V pondělí 4. prosince se konalo slavnostní setkání v Sále Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje, v rámci kterého představitelé kraje předali žákům středních škol ocenění "Talent Pardubického kraje". Z rukou vedoucího Odboru školství KrÚ Martina Kisse a vedoucí oddělení vzdělávání Miloslavy Drábkové ho převzali také naši dva studenti. Tereza Sevránková za třetí místo v celostátním kole olympiády ze španělštiny a Jakub Vondrouš za druhé místo v celostátním kole olympiády z francouzštiny. Oběma děkujeme za skvělou reprezentaci školy a přejeme další rozvoj jejich jazykového talentu. Poděkování patří také pedagogům školy za vedení a přípravu studentů. O talenty je třeba pečovat. Díky tedy za osobní píli a zájem studentů i vedení pedagogů. Věřím, že na ně naváží i v tomto roce další studenti.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Fotbal

Volejbalisté v okrese stříbrní

Volejbalový tým chlapců navázal na sérii úspěšných výkonů sportovců našeho Gymnázia v tomto ročníku Olympiády okresu. Ve sportovní hale v Holicích vybojoval krásné druhé místo a s trochou smůly nepostoupil do krajského finále. Děkuji za předvedenou, okulahodící hru.

Mgr. Martin Plha, sekce Tv


Basketbal

Basketbal v pardubickém kraji zná jen jediné jméno – Mozarťák

Včera se v nedaleké Chrudimi uskutečnilo finále krajské olympiády v basketbale. Jak v kategorii děvčat, tak také chlapců se musela všechna družstva sklonit před výkony basketbalistů a basketbalistek z Mozarťáku. Oba naše týmy vyhrály všechna svá utkání a postoupily tak do kvalifikace o republikové finále, které se koná příští pátek. Gratulujeme a držíme palce!

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Florbal

Florbalisté již třetí rok kralují okresu

Ani letos nenašli naši chlapci jediného přemožitele. Základní i finálovou skupinu ovládli s naprostou lehkostí. Vyhráli všech šest utkání, ve kterých deklasovali své soupeře při skóre 23:3. Naprosto zaslouženě si tak již potřetí odnesli titul okresního šampiona. Doufejme, že se jim po dvou druhých místech letos konečně podaří prolomit i brány krajského finále. Gratulujeme a držíme palce!!!

Mgr. Marek Procházka, sekce TV


Florbal

Florbalistky na stříbrné pozici

Náš tým dívek našel pouze jednoho přemožitele ve florbalovém turnaji v rámci Olympiády okresu. Díky příkladnému výkonu vybojovala děvčata krásné druhé místo. Děkujeme za vzornou reprezentaci.

Mgr. Martin Plha, sekce Tv


Basketbal

Naši basketbalisté jsou mistři obratů

Po dívkách ovládli okresní kolo v basketbalu také naši chlapci. Jejich cesta k titulu byla ale mnohem trnitější. Již v základní skupině jsme sehráli nervy drásající utkání s „Elektrotechnou“. Poločasové vedení soupeře o osm bodů vypadalo zle nedobře, ale skvělým finišem jsme v koncovce utkání vydřeli remízu a v prodloužení již zaskočenému soupeři nedali žádnou šanci. Ve finále jsme pak narazili na největšího rivala z „Dašáku“. Utkání poznamenalo zranění našeho nejlepšího hráče Filipa Marečka a v poločase jsme tak opět prohrávali o osm bodů. Rčení o dvojím nevstoupení do jedné řeky se však nenaplnilo a naši chlapci i napodruhé v infarktové koncovce uspěli a zvítězili o dva body.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Florbal

Florbalisté vyhráli okresní kolo KB Challenge

Dnešní den patřil opět florbalistům z Mozarťáku. Ti po skvělých výkonech ovládli okresní kolo soutěže pro hráče ročníku 2000 a mladších. Vynikající týmovou hrou ovládli všechna čtyři utkání a postoupili do krajského kola. Během celého turnaje inkasovali pouze jediný gól a sami jich nasázeli svým soupeřům patnáct. Sladké bylo především finálové vítězství proti silnému sortovnímu gymnáziu v poměru 4:0. Gratulujume a držíme palce v kraji.

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Plavání

Děvčata si vyplavala stříbro

V pondělí 6.11. jsme se s ostatními plavci zúčastnili okresního kola olympiády v plavání. Díky změně v organizaci jsme se letos na bazéně setkali i se žáky ZŠ a měli tak možnost sledovat i jejich výkony. V konkurenci čtyř SŠ v dívčí i chlapecké kategorie bylo jasné, že jedna škola sklidí to tolik neoblíbené 4.místo. A tak boj o lepší umístění mohl začít. Počáteční disciplínou byla štafeta na 4x50 m polohový závod, poté následovaly jednotlivé disciplíny (znak, prsa, kraul, motýl). Vyvrcholením závodního dopoledne byla štafeta na 6x50 m volný způsob. Dívky plavaly ve složení Míša Reinbergová (G3.B), Eliška Novotná (G1.C), Terka Svobodová (G3.C), Zuzka Kmoníčková (G4.B), Káťa Špásová (G4.C) a Bára Štiková (G2.B). Chlapci se do závodu vrhli ve složení Filip Duchoň, Vojta Procházka, Kryštof Kacetl (všichni G3.B), Lukáš Novotný (G2.B), David Ryba (G1.A) a Petr Kovárník (G2.C). Díky vynikajícím výkonům a odhodlání se dívky umístily na 2.místě a přidaly tak cenné body do celkového pořadí naší školy. Bohužel i přes velkou snahu a urputilost chlapců se jim nepodařilo umístit na bodované pozici a skončili na nepopulárním 4. místě. Všem patří velké díky a doufáme, že se příští rok bude dařit minimálně tak, jako letos.

Kateřina Špásová (G4.C), Zuzana Kmoníčková (G4.B)


Ocenění
Wroclaw

Studenti našeho gymnázia mezi oceněnými nejlepšími studenty SŠ v Pardubicích

Kulturní dům Hronovická byl ve středu 1. listopadu místem předávání diplomů a ocenění nejlepším studentům SŠ v Pardubicích za školní rok 2016/17. Z žáků nominovaných naší školou byli pozváni a diplom a ocenění získali tito studenti: Jakub Vondrouš (G4.A) za 2. místo v celostátním kole olympiády z francouzštiny. Ve španělštině to byla Tereza Sevránková (G4.B) za 1. místo v krajském kole a 3. místo v ústředním kole, Hana Nálevková (G3.A) a Eva Jiránková (G4.A) za 2. resp. 3. místo v krajském kole této olympiády. Za 1. místo v krajském kole olympiády z jazyka českého byla oceněna Valentina Kloboučníková (G4.A), za stejné místo v zeměpisné olympiádě Martin Trávníček (G4.B) a v lingvistické olympiádě Veronika Zavřelová (G4.C). Velkým úspěchem je také 2. místo v biologické olympiádě Sylvy Neradová (G2.B). Pamětní list také převzaly Anna Puhlovská a Hana Nálevková (G4.A) a Veronika Zavřelová (G4.C) za 1. místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti. Markéta Kvašová (G4.C) přijala ocenění za úspěšnou reprezentaci ČR v mezinárodní soutěži Best of English. Cenu fair play potom získala Martina Žaloudková (G4.C) za podporu zahraničního thajského studenta Intouche Sringriho. Studenti převzali ocenění z rukou primátora Pardubic Martina Charváta a jeho náměstka Jakuba Rychteckého. Oba oceněli zájem o rozvoj talentu u oceněných žáků a studentů, který vyžaduje často vlastní nasazení a zájem o svůj oblíbený obor. Všem popřáli řadu dalších studijních úspěchů. Děkuji pedagogům za vedení úspěšných studentů a všem za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Logická olympiáda

Logická olympiáda 2017

Jako již každoročně se na naší škole našli studenti, kteří vynikají logickým myšlením, a proto se zúčastnili základního kola Logické olympiády. Všichni zúčastnění se umístili velmi dobře. Matěj Klíma (G1.A), Karolína Patočková (G3.A) a Jakub Šternberský (G1.B) dokonce postoupili do krajského kola pořádaného 3. 11. v Pardubicích. Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy, třem zmíněným přejeme ten nejlepší výsledek v následujícím kole.

Garant soutěže Mgr. Veronika Ptáčková


Klokan

Přírodovědný klokan 2017

Letos se této již tradiční soutěže pro první a druhé ročníky středního stupně zúčastnilo na naší škole celkem 170 žáků. Se záludnými otázkami z biologie, chemie, fyziky a matematiky si během 40 minut nejlépe poradil Pavel Hron z třídy G2.B se ziskem 80 bodů ze 120 možných. 79 bodů stačilo Daliborovi Havlíčkovi z třídy G2.B na místo druhé a na třetím místě skončil Ondřej Hátle z třídy G2.C rovněž se 79 body, ale dřívějším datem narození, což jej dle pravidel soutěže řadí až za Dalibora. A jak si vedli naši žáci v rámci Pardubického kraje? Náramně! Na stupně vítězů jsme nepustili nikoho a výsledková listina kopíruje naši školní. V první desítce máme k tomu navíc ještě čtvrté místo (Václav Vávra z G2.C) a šesté místo (Filip Müller z G2.C). K dosaženým výsledkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Mgr. Karel Šild


Frisbee

Středoškolská liga v ultimate frisbee

V pondělí 16. a středu 18. října se školní tým čím dál tím více se rozrůstajícího sportu Ultimate Frisbee zúčastnil podzimních kvalifikací poháru České asociace létajícího disku v Hradci Králové a v Praze. Tým se pod vedením Markéty Hudcové a paní učitelky Eriky Mackové, sestávající z mnoha nových tváří i zkušenějších studentů co už za sebou nějaký ten zápas mají, se jak už přes nádherné dlouhé hody či kratší přihrávky probojoval na krásné čtvrté a osmé místo. Přejeme jim mnoho štěstí do následujících, tedy jarních kvalifikací a ať tento sport nalézá další a další příznivce!

Dalibor Havlíček G2.B


Stolní tenis

Okresní kolo ve stolním tenisu

Ve středu 18. 10. 2017 probíhal v Holicích turnaj SŠ ve stolním tenise. Bojovali jsme ze všech sil také proto, že naše soupiska neobsahovala ani jedno jméno registrovaného hráče. O to jsou naše výsledky cennější. Děvčata byla ve složení Totinová Barbora G4.A, Roztočilová Sabina G4.C a Michaela Lukešová G1.C, tým chlapců tvořili Pařízek Jakub G4.C, Brancuský Petr G3.A, Špás Martin a Novotný Lukáš oba G2.B. Obhájit dvě třetí místa se nám sice nepodařilo, ale přivezli jsme důležité body do XXIV. REGIONÁLNÍ OLYMPIÁDĚ MLÁDEŽE. Všem zúčastněným patří velký dík!

Mgr. Tomáš Voltr


Fotbal

Fotbalisté stříbrní

Po třech letech dozrál náš fotbalový tým do takových kvalit, že vybojoval stříbrné medaile v turnaji v rámci Olympiády okresu. Ve finálové skupině utrpěl pouze jednu porážku. K druhému místu naším chlapcům blahopřejeme.

Mgr. Martin Plha, sekce Tv


Atletický pohár

Celorepublikové finále i s naší účastí

Na břeclavském atletickém stadionu proběhlo v úterý 10.10.2017 finále šestatřicátého ročníku Středoškolského atletického poháru. Patronem letošního ročníku byl český rekordman a několikanásobný medailista ve skoku o tyči Jan Kudlička. V dívčí i chlapecké kategorii se účastnilo sedmnáct škol, vítězové krajských finále. Pro oba naše týmy byla účast na tomto finále pomyslnou třešničkou na dortu. Poprvé v historii školy postoupilo jak dívčí, tak i chlapecké družstvo. Počasí soutěži příliš nepřálo. Z celkového součtu necelých devět tisíc bodů děvčatům na bronz chybělo pouhých 12 a chlapcům 52 bodů. Páté a sedmé místo je vynikající umístění v republikové soutěži. Obrovský dík všem zúčastněným za opravdu skvělou reprezentaci našeho gymnázia!

sekce TV


Olympiáda

Naše historicky první vítězství v Krajské olympiádě dětí a mládeže za školní rok 2016/2017

Až na pár loňských čtvrťáků a nemocných to jsou všichni ti, kteří se v loňském školním roce podíleli svým pohybovým umem na zisku historicky prvního vítězství v této soutěži. Gymnázium Mozartova Pardubice je vyhlášeno za rok 2016/2017 nejlepší školou v krajském regionu v konkurenci 26 středních škol a gymnázií. Jméno školy je vyryto na podstavci putovního poháru. Obrovský dík a uznání všem našim reprezentantům! A směle vykročme k obhajobě v dalším ročníku...

sekce Tv


Basketbal

Basketbalistky opět první

Dnes se ve sportovní hale na Dukle odehrálo okresní kolo olympiády v basketbalu. Ani letos nenašla naše děvčata přemožitele a pohodlně zvítězila. První dva zápasy s „Chemičárnou“ a „Zdrávkou“ byly spíše na rozehrání a skončily vysokými výhrami našich hráček. O vítězství se tak rozhodovalo v posledním utkání proti „Dašáku“. Ani v tomto zápase však naše děvčata nenechala nikoho na pochybách o tom, kdo nyní kraluje pardubickému okresu. Po hladké výhře si tak náš tým zajistil postup do kola krajského.
Gratulujeme a držíme palce!!!

Mgr. Marek Procházka, sekce Tv


Atletika

Mozart jede na zlaté atletické vlně

Středa 27. 9. 2017 se zapisuje do sportovní historie školy! Družstvo dívek a i chlapců s převahou vítězí v krajském finále Středoškolského atletického poháru CORNY a postupuje do celorepublikového finále. Skvělé výkony, nasazení a týmová práce zdobily obě naše družstva. Obrovská gratulace všem a držíme pěsti na závěrečném klání v Břeclavi!

Mgr. Erika Macková, Mgr. Martin Plha, sekce Tv


Jídelna
Atletika

V Corny poháru máme okresní zlato mezi chlapci i dívkami

Úterý 19. září 2017 bylo oslavou královny sportu atletiky. Oslava to byla nadmíru příjemná o to více, že byla pod taktovkou dívek a chlapců naší školy. Ani jedno z družstev nenašlo v okresním kole Středoškolského poháru žádného přemožitele a zaslouženě zvítězily. Další velká výzva na ně čeká příští týden. Pokusí se postoupit z kraje do celorepublikového finále.
Gratulujeme a držíme palce.

Mgr. Erika Macková, Mgr. Martin Plha, sekce Tv


Přespolní běh

Tereza Svobodová v přespolním běhu bezkonkurenční!

Ve čtvrtek 14. 9. jsme se v areálu Dostihového závodiště Agrofert Park zúčastnili okresního kola v přespolního běhu, který je součástí XXIV. Regionální olympiády dětí a mládeže. Dívčí družstvo ve složení: Veronika Zavřelová (G4.C), Ema Holavová (G4.C), Tereza Svobodová (G3.C), Tereza Fekarová (G3.B), Zuzana Šitancová (G1.C) a Andrea Matějková (G1.A) vybojovalo skvělé druhé místo. V hodnocení jednotlivců vyhrála naše Terka Svobodová, která v cílové rovince hledala své soupeřky. Chlapecké družstvo ve složení: Daniel Zelenka (G4.A), Lukáš Novotný (G2.B), Martin Špás (G2.B), Marek Zelenka (G2.B) a Tadeáš Tomiška (G2.A) si letos doběhlo pro pěkné páté místo. V jednotlivcích nejlépe zaběhl Daniel Zelenka. Oba týmy svým umístěním zajistily potřebné body do RODM okresu Pardubice.

Vřelé díky všem za příkladnou reprezentaci naší školy!


Putovní

Putovní pohár hejtmana Pardubického kraje za vítězství v Krajské olympiádě dětí a mládeže bude rok u nás!

Ve čtvrtek 14.9.2017 proběhlo v Ústí nad Orlicí vyhlášení XV. ročníku Krajské olympiády dětí a mládeže Pardubického kraje pro rok 2016/2017. V konkurenci 26 středních škol a gymnázií, které se soutěže zúčastnily, získalo Gymnázium Mozartova první místo s náskokem 9 bodů! Vítězný pohár, diplom a putovní pohár hejtmana Pardubického kraje převzali z rukou zástupců ASŠK, České unie sportu a Pardubického kraje Sabina Roztočilová a Robert Novotný. Obrovský dík patří všem, kteří reprezentovali naše gymnázium v jednotlivých sportech a přispěli k celkovému prvenství, které je historicky první! V konkurenci podstatně větších škol je výsledek ještě cennější.

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Olympiáda

XXIII. Olympiáda dětí a mládeže regionu Pardubice - dívky i chlapci na stupních vítězů!!!

Ve středu 21. 6. 2017 proběhlo v historickém sále pardubické radnice slavnostní vyhlášení výsledků XXIII. Regionální olympiády dětí a mládeže základních a středních škol. Naše gymnázium obsadilo v kategorii dívek 2. místo a chlapci skončili na 3. místě. Ema Holavová (G3.C) a Robert Novotný (G3.C) převzali z rukou náměstka primátora Jakuba Rychteckého poháry a diplomy. Děkujeme všem našim sportovcům, kteří se podíleli na cenném zisku bodů a celkovém úspěchu!

Mgr. Erika Macková, sekce TvSOČ

Vynikající umístění Veroniky Zavřelové v celostátním finále Středoškolské odborné činnosti

O víkendu 16. - 18. června proběhlo v Boskovicích celostátní kolo Středoškolské odborné činnosti neboli SOČ, kterého se zúčastnilo celkem v 18 oborech přes 200 studentů. V pátek proběhlo slavnostní zahájení a v sobotu od 8 ráno probíhaly samotné obhajoby. V mém oboru zdravotnictví obhajovalo své práce celkem 16 studentů. Konkurence byla velká a já jsem se umístila na krásném 6. místě. Celostátní kolo se však neskládalo pouze z obhajob, ale pořadatelé připravili i doprovodný program. V sobotu večer jsme mohli navštívit kino nebo bazén. V neděli dopoledne jsme se zas rozdělili do 5 skupin, které navštívily zajímavé památky - zámek Lysice, Boskovický zámek a židovské město nebo punkevní jeskyně v Moravském krasu. Tímto bych chtěla poděkovat Univerzitě Pardubice a zejména paní profesorce Zuzaně Bílkové za možnost provádět tento můj projekt na univerzitní půdě.

Veronika Zavřelová, G3.C

Děkuji Veronice zavřelové za skvělou reprezentaci školy i Pardubického kraje. Její zaujetí a příprava výrazným způsobem překračovaly běžné standardy středoškolského vzdělávání. Věřím, že získané zkušenosti uplatní ve svém dalším studiu. Blahopřeji!

Mgr. Marek Výborný, ředitel školy


Frisbee

Cena "Spirit of the game“ a 3. místo v republikovém finále korunovalo skvělou sezónu ve frisbee

Poslední květnový den se frisbee družina pod vedením zkušeného učitelského matadora Jardy Macka vydala na finále ve Středoškolské lize. Celkem 16 nejlepších týmů se kvalifikovalo a my, jakožto 7. jsme mezi nimi měli své čestné místo. Oproti minulého roku se nám s počasím vylepšily i výkony podané ve vyrovnaných soubojích. Tížili nás sice střevní potíže a jiné problémy s trusem(Wolfnštajn - G.4B), ale nenechali jsme se rozhodit. Velice rychle jsme pochopili, že se už nejedná o kvalifikaci, ale souboj s nejlepšími školními týmy z Republiky. Polehčující okolnost pro nás byla, že se vedle hřiště už neobjevovala kupa hnoje jako na kvalifikaci v HK. S kupou Pražáků jsme se už smířit dokázali, tudíž se naše hra značně zlepšila. Skupinou jsme projeli jako nůž talířem z provizorní školní jídelny, 3 zápasy bez jediného zakolísání a přímý postup do čtvrtfinále. I když polovina našeho týmu už za sebou měla maturitu a byla svými schopnostmi za hranicí chápání obyčejného člověka, přes to se s nimi ostatní snažili udržet tempo...

Antonius Hanus - 4.B, Jožin Cach - 4.B


FRJ olymp

Obrovský úspěch Jakuba Vondrouše – je 2. nejlepším francouzštinářem v České republice v kategorii B1!

V pondělí 29. 5. 2017 proběhlo v Praze ve Francouzském institutu ústřední kolo Olympiády ve francouzském jazyce. Naše gymnázium a Pardubický kraj reprezentoval Jakub Vondrouš ze třídy G3.A, který v kategorii B1 (do 3 let studia jazyka) obsadil v konkurenci dalších 13 soutěžících fantastické 2. místo. Blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy i Pardubického kraje. Bravo! Félicitations!

Mgr. Hana Kusá, sekce FRJ


Hokejbal

Naši hokejbalisté třetí v celé republice

Druhého největšího sportovního úspěchu v historii našeho gymnázia dosáhli ve čtvrtek 25. května v Praze naši hokejbalisté. Zde se setkalo deset nejlepších družstev z celé republiky a bylo se opravdu na co dívat. Naši taktiku jsme postavili na skvělé defenzívě podpořené téměř bezchybným gólmanem Lukášem Novotným, který za celý turnaj (6 zápasů) dostal jen dvě branky ze hry. O vyrovnanosti týmů hovoří i naše bilance ze základní skupiny, kde všechna naše utkání rozhodovala trestná střílení. Po dvou výhrách a dvou prohrách tak o našem postupu do semifinále rozhodl až lepší vzájemný zápas s Chomutovem, který měl stejný počet bodů. V semifinále jsme prohráli s pozdějším vítězem z Kladna nejtěsněji 1:0, i když srovnání bylo při tyči z dělovky Roberta Novotného velmi blízko. V zápase o třetí místo jsme pak přejeli borce z Ústí nad Labem 3:0 a mohli tak zvednout nad hlavu pohár za třetí místo. Jako bonus byl na závěr nejlepším obráncem turnaje vyhlášen náš Matěj Blümel. Gratulujeme!!!

Mgr. Marek Procházka, sekce TEVŠkolský portál
Pardubický kraj
EU OPVK

Úvodní stránka
Gympl roku 2016
Facebook profil
Verze stránek 25.31, 18. 8. 2019
© 2007 - 2019 · Mgr. Petr Harbich