Maturita 2020

Důleřité informace ohledně společné a profilové části maturitní zkoušky 2020 budeme průběžně doplňovat a aktualizovat.

Maturitní zkouška 2020 (společná i profilová část)

• Stanovení nabídky povinných a nepovinných zkoušek v profilové části maturitní zkoušky pro rok 2019/2020 a seznam maturitních témat (okruhů) u jednotlivých předmětů (pdf)
  • Seznam literárních děl k maturitní zkoušce z českého jazyka a literatury pro školní rok 2019/2020 - (formát pdf).
  • Zadání maturitní práce z předmětu výtvarná výchova pro školní rok 2019/2020 (formát pdf).
  • Maturitní zpravodaje (stránky s odkazy ke stažení).
  • Odkaz na stránky Nová maturita s ilustračními testy z minulých let.
  • Maturitní zkouška se skládá z části společné a profilové, přijetím zákona č. 135/2020 Sb. doznala následujících změn v části společné:
    1. Ve společné části se nebude v případě zkušebního předmětu český jazyk a literatura a cizí jazyk konat písemná práce. Zůstávají tak didaktické testy (ČJL, cizí jazyk nebo matematika) a ústní zkoušky před maturitní komisí (ČJL, cizí jazyk).
    2. V profilové části se nic nemění. Profilová zkouška z předmětů DEG a MAT má pouze písemnou část, konkrétní termín se dozvíte ode mě přes EduPage nebo webové stránky školy. Profilová zkouška z předmětů ANJ a ZSV bude mít 2 části, písemnou a ústní. Termíny písemných profilových prácí z ANJ a ZSV se opět dozvíte ode mě přes EduPage a webové stránky školy. Profilová zkouška z DVU se bude skládat ze dvou částí: obhajoby maturitní práce a ústní zkoušky před maturitní komisí.
  • Didaktické testy společné části MZ se budou psát v pondělí 1. 6. (DT matematika, francouzský či anglický jazyk), v úterý 2. 6. (český jazyk a literatura, německý, španělský či ruský jazyk) a ve středu 3. 6. (Matematika+).
  • Jednotné zkušební schéma (JZS) společné části maturitní zkoušky a nepovinné zkoušky Matematika+ pro jarní zkušební období roku 2020 (PDF)
  • Termíny písemných profilových maturitních písemek: ANJ 4. 6., DEG 2. 6., MAT 4. 6. a ZSV 3. 6. 2020, přehled ve formátu PDF
  • Termíny ústních zkoušek před maturitní komisí: třídy G4.A,B (5., 9., 10., 11. a 12. 6.), třída G4.C (15., 16., 17. a 18. 6.).
  • Individuální PŘEDBĚŽNÉ maturitní rozvrhy v EduPage - vše bude záviset na termínech konání přijímacích zkoušek na VŠ.
  • Průvodce zkouškou z českého jazyka a literatury.

Výběrová zkouška z matematiky (MAT+)

1. Stejně jako v uplynulých letech bude i letos CZVV organizovat výběrovou (nepovinnou) zkoušku z matematiky Matemetika+ v souladu s Vyhlášením pokusného ověřování znalostí středoškolské matematiky podle katalogu požadavků pro výběrovou zkoušku z matematiky na školní rok 2016/2017 a další, čj. MSMT-33785/2015-1 ze dne 15. března 2016. Informace k této zkoušce naleznete na stránkách CERMATu
  2. Letošní výběrová zkouška Matematika+ 2020 proběhne 3. 6. 2020 na spádové škole - Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083. Detailní informace byste měli obdržet na výsledkovém portálu žáka (VPŽ).

Možnost nahrazení zkoušky z cizího jazyka uznanou certifikovanou zkouškou

1. V souladu s § 81 odst. 6 školského zákona ve znění pozdějších předpisů a v souladu s § 19 vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou ve znění pozdějších předpisů existuje možnost nahradit jednu nepovinnou zkoušku z cizího jazyka v profilové části maturitní zkoušky výsledkem standardizované zkoušky dokládající jazykové znalosti žáka na úrovni B2 nebo úrovni vyšší podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky. O toto nahrazení musí žák požádat v souladu s uvedenou vyhláškou do 31. března 2020. Vzhledem ke skutečnosti, že toto nahrazení umožňuje aktuální novela školského zákona pouze na školách, kde jsou stanoveny 3 zkoušky profilové části MZk, je možné u nás toto nahrazení realizovat pouze v rámci jedné nepovinné zkoušky profilové části MZk. Případní zájemci nechť se hlásí individuálně v kanceláři školy. Bližší informace včetně seznamu certifikovaných zkoušek naleznete zde.

V Pardubicích 13. května 2020

Mgr. Petr Harbich
zástupce ředitele pověřený řízením školy

Verze stránek 26.50, 21. 5. 2020