Domů

Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449 
Školní rok 2019/2020

 

Akce ve školním roce 2019/2020

Underground

Interaktivní přednáška Františka „Čuňase“ Stárka

Ve čtvrtek 10. října jsme se s dějepisným seminářem zúčastnili interaktivní přednášky Františka Stárka. Tento spisovatel, signatář Charty 77 a bývalý disident v jedné osobě nám vyprávěl o své činnosti v undergroundu za bývalého režimu. Dozvěděli jsme se o jeho několikerém pobytu ve vězení, vydávání časopisu „Vokno“ i o porevolučním působení v Bezpečnostní informační službě. Přednáška se odehrávala ve stylových prostorách rockového klubu Ponorka. Pro některé možná trochu zdlouhavá, ale pro všechny jistě velmi přínosná akce byla milým zpříjemněním dne.

Eliška Šípová, G4.A


Přednáška o studiu v zahraničí

Přednáška o studiu v zahraničí

V úterý 8. 10. se v naší aule uskutečnila přednáška Jana Hofmana, který je absolventem Business Akademie v Dánsku a Anglia Ruskin University v Anglii, kde získal titul Bachelor of Science, se studenty z 3. a 4. ročníku o možnostech vysokoškolského studia ve Velké Británii a v Dánsku. Během 45 minut naši studenti získali informace o studiu, financích a pracovních možnostech v obou zemích. V závěru ještě zbyl prostor na diskusi. Věřím, že setkání bylo pro studenty inspirací k rozšiřování znalostí i mimo území naší vlasti.

Mgr. Soňa Chalupová, garant akce


Dětský den

Dětské odpoledne ve Svinčanech se studenty Gymnázia Mozartova

V neděli 29. září proběhlo ve vesničce Svinčany Dětské odpoledne 2019. Akce vypukla ve 14:00 a trvala přes dvě hodiny. Na stanovištích, jež měli pod dohledem studenti našich čtvrtých ročníků, si děti mohly vyzkoušet skákání v pytlích, prolézání tunelem, chytání dřevěných rybiček, chůzi na chůdách, bowling a spoustu dalších disciplín. Po splnění každého úkolu dostaly různé sladké dobroty. V průběhu celé akce bylo k dispozici také občerstvení – párek v rohlíku, limonáda a pro rodiče pivečko. Po splnění všech úkolů byly děti postupně podle věku obdarovány zlatými medailemi a dalšími drobnůstkami. Počasí vyšlo náramně, a tak jsme si to užili my studenti i děti se svými rodiči. A to hlavně díky našemu panu učiteli Váňovi, který se zhostil organizace tohoto příjemného a pohodového odpoledne.

Klára Römerová, G4.C


Polabinská pouť

Pěvecký sbor Gymnázia na polabinské pouti

V sobotu 28. 9. premiérově vystoupil Pěvecký sbor Gymnázia Mozartova na XX. Staročeské polabinské pouti 2019, kde se setkal na jednom podiu s dalšími hudebními uskupeními. Naši sboristé sklidili zasloužený potlesk a už se těší na další ročník polabinské pouti. Děkujeme za reprezentaci školy.

Milan Slabý, sbormistr


Než přišla svoboda

Než přišla svoboda

Dne 17. 9. 2019 jsme se s literárním seminářem paní učitelky Škarvadové vydali na třídu Míru za účelem návštěvy vernisáže venkovní výstavy „Než přišla svoboda“. Výstava byla oficiálně zahájena v 15:30 úvodní řečí ředitele Východočeského muzea Mgr. Tomáše Libánka, poté ke shromážděným promluvila také aktivistka a signatářka Charty 77 paní Jarmila Stibicová nebo náměstek hejtmana Ing. Roman Línek. Na akci se pak objevily i další osobnosti spjaté s realizací výstavy. Nezůstali jsme však jen u pasivního prohlížení výstavy, která se věnuje období let 1969 – 1989. Náš spolužák dokonce dostal privilegium vyzkoušet si ochranný oblek s plynovou maskou. Pro ty méně odvážné byla připravena zkouška zručnosti v podobě vázání pionýrského šátku, vedle krabice plné věcí na výrobu prvomájových mávátek ležely výjezdní doložky a „spartakiádní“ kvíz, který měl každý možnost si vyplnit. Někteří z nás odpověděli v průběhu výstavy i na pár otázek od přítomných reportérů, které zajímal hlavně pohled naší mladé generace na tehdejší dobu. Kdo se ale zahájení výstavy nezúčastnil, nemusí truchlit. Výstava bude v Pardubicích k vidění až do 29. 9., poté poputuje do Holic, Chrudimi, Moravské Třebové a na závěr do Vysokého Mýta.

Michaela Knotková, Klára Römerová (G4.C)


Selb

Nadšení němčináři se vrátili ze Selbu

V pátek 13. 9. jsme se my, nadšení němčináři, vydali v čele s panem učitelem Mackem do německého Selbu. Pověry nás naštěstí nezastihly, a tak jsme v pořádku dorazili do hostitelských rodin. Program byl nabitý. Přestože teploty nebyly nejpříznivější a většina z nás trpěla bolestmi v krku a stěžovala si na ucpané dutiny, prožili jsme skvělý týden. Učarovala nám noblesa Karlových Varů a díky workshopu v Regensburgu už víme, jak složit mozaiku. Při túře na Schneeberg jsme nasávali sic mrazivý, zato čerstvý vzduch a na bobové dráze nás vítr šlehal do radostných tváří. Hlavně jsme však navázali „Freundschaft“ s našimi německými sousedy, a proto pevně věříme, že se v budoucnu ještě setkáme. Speciální dík pak patří panu učiteli Mackovi za organizaci celého zájezdu. Přejeme mu brzké zotavení z jeho cykloúrazu.
Tschüß

Michaela Staňková (G4.C)


Selb

Naši studenti na návštěvě v německém Selbu

V pátek 13. 9. se 12 studentů našeho gymnázia vydalo na již tradiční týdenní pobyt do německého Selbu. V první polovině pobytu nám naši němečtí přátelé nabídli kromě řady společenských aktivit další kulturní a sportovní zážitky. Přes počáteční jazykové nesrovnalosti jsme se rychle přenesli a těšíme se na další společné akce.

Mgr. Jaroslav Macek


Uličnice

Premiéra komedie Uličnice je za dveřmi!

Rok se s rokem sešel a my bychom Vás rádi pozvali na další slavnostní premiéru, tentokrát crazy komedie Uličnice. Uskuteční se v pátek 4. října 2019 v 18 hodin v sále Skautského centra Vinice v Pardubicích. Vstupenky je možné zakoupit v kabinetu u Mgr. Škarvadové, popř. přímo na místě v den premiéry (cena 90 Kč).
A o co že vlastně v té naší divadelní hře půjde? K vidění budou dvě rodiny žijící vedle sebe v odvěkém nepřátelství, budou se krást šperky i návody na pěstování vzácné růže a bojovat se bude také za lásku dvou mladých lidí – to vše zasazené do atraktivních prvorepublikových kulis a za doprovodu oné typické hudby plné nostalgie. V hlavních rolích se blýsknou Nikola Říhová, Hana Nálevková a Jakub Kosa a zdárně sekundovat jim budou Anna Honsová, František Novák, Klára Römerová, Aleš Weniger, Luděk Žihlo, Gabriela Vavřinová, Martin Korbel, Jan Sebránek a jako speciální host Mgr. Johana Kalenská.
Tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás!

Jan Bolehovský, Lucie Škarvadová


Adaptační kurz

Prváci se z adaptačního kurzu vrátili se spoustou zážitků!

Ve dnech 9. – 11. září proběhl adaptační kurz prvních ročníků našeho gymnázia, na který jsme vyrazili do krásného outdoorového resortu v Březové u Třebíče. Zde se o naši zábavu starali místní instruktoři, pod jejichž dohledem jsme hráli hry jako „Rychlé rande“, „Poraď se s koněm“ nebo „Bulldog“. Své síly jsme změřili například v airsoftu nebo paintballu a strach z výšek jsme překonávali při volném pádu a prolézání místního lanového parku. Všichni se ovšem můžeme shodnout, že nejzábavnější byla projížďka na raftech, která se během chvíle změnila v rozsáhlou námořní bitvu, po které nezůstal ani jeden z nás suchý. Ve volném čase, kterého zrovna moc nebylo, jsme hráli všemožné karetní hry, které s sebou přivezli naši spolužáci a u kterých jsme si užili neméně zábavy. I když bychom si adapťák ještě o pár dní prodloužili, všichni jsme si ho moc užili a domů se vracíme jako třídy se skvělým kolektivem a spoustou nových kamarádů.

Tomáš Pazderka, G1.CŠkolský portál
Pardubický kraj
EU OPVK

Úvodní stránka
Gympl roku 2016
Facebook profil
Verze stránek 25.55, 14. 10. 2019
© 2007 - 2019 · Mgr. Petr Harbich